16 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / AYDIN HABERLERİ

Büyük proje Aydın'da start aldı

(Fotoğraflı)

Beşer Çeken
AYDIN (İHA) - Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan İş Birliği Protokolü kapsamında Aydın'da tüm ortaokulların 5. sınıf öğrencilerine Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün destekleriyle spor yetenek testi uygulanacak.

Bu İş Birliği Protokolü kapsamında Aydın'da tüm ortaokulların 5.sınıf öğrencilerine Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün destekleriyle spor yetenek testi uygulanacak ve yetenekli sporcular tespit edilerek Türk Sporuna kazandırılacak denildi.

Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada,"Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan İş Birliği Protokolü kapsamında 'her sene Eylül - Kasım ayları arasında 5. Sınıf öğrencilerine MEB işbirliği ile sportif yetenek taraması yapar ve bu öğrencileri ilgili spor branşlarına İl Milli Eğitim Müdürlükleri koordinesi ile yönlendirir. Yetenekleri doğrultusunda eğitim alan öğrenciler 6. ve 7. sınıfta eğitimleri ile ilgili kapsamlı bir değerlendirmeye alınır, 8. sınıfta ise gerekli yönlendirmeler yapılır. GSB ve MEB uygun göreceği federasyon ve kulüpler ile GSB'nin uyguladığı projelere öğrencileri yetenekleri doğrultusunda yönlendirir. Yetenek taraması ile ilgili usul ve esasları MEB'in görüşünü de alarak uygulamaya geçirir' ibaresi yer almaktadır. Bu kapsamda ilk olarak Köşk ilçesinde başlayan uygulama 9 ortaokulda gerçekleşecektir. Öğretmenler ve öğrenciler tarafından da büyük ilgi gören proje Bozdoğan'da 13, Buharkent'te 4, Çine'de 6, Didim'de 13, Efeler'de 46, Germencik'te 12, İncirliova'da 12, Karacasu'da 8, Koçarlı'da 9, Kuşadası'nda 13, Kuyucak'ta 10, Nazilli'de 32, Söke'de 35, Sultanhisar'da 6 ve Yenipazar'da 6 ortaokul olmak üzere il genelinde toplam 234 ortaokulunu kapsayan sporcu yetenek tarama testi yapılacaktır. İlçelerde gerçekleşen uygulamalar Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlükleri ile İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından koordine edilmektedir. Ayrıca Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yetenek taraması yapılacak her okula uzman antrenörler ve sportif eğitim uzmanları görevlendirilmektedir.Yapılacak olan yetenek testleri sonucunda, yeteneklerine göre öğrenciler 6. ve 7. sınıflarda, beden eğitimi öğretmenleri tarafından o branşlara yönlendirilmesi sağlanacak, çocuklarımızın yetenekleri doğrultusunda en doğru şekilde spora yönlendirilmesi hedeflenmektedir" denildi.
(BÇ-İK)

11.11.2016 15:34:04 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Aydın haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Aydın Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER