Kurban Bayramınız kutlu olsun
22 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / AYDIN HABERLERİ

Ak Yeniköylü Üreticilerin toprak isyanı

(Fotoğraflı)

Hüseyin Çalışkan
AYDIN (İHA) - Didim'e bağlı Akyeniköy Mahallesinde yaşayan Zeytin üreticileri dedelerinden kalma zeytinleri 2 yılda bu yana toplayamamaktan şikayetçi. Atalarından kalan yerlerin 1986 yılında Milli Savunma Bakanlığına geçmesinin ardından başlayan süreçte son 2 yıldır askeri arazilerin içerisinde kalan zeytinleri, toplamayan bazı üreticiler yetkili makamların duruma el atmasını istediler.
Didim'e bağlı Akyeniköy Mahallesi sınırları içerisinde kalan 731 parsel'deki toplam 4 bin dönüme yakın arazinin 2 bin dönümüne 60 yıl önce Akyeniköy'lüler tarafından zeytin dikildi. 1986 yılına kadar zeytinlik arazilerini kullanan çiftçilerin arazileri, 1986 yılında çıkarılan yasayla Milli Savunma Bakanlığına geçirildi. Parselin askeri arazisi olmasına rağmen Akyeniköylü bazı üreticiler zeytinlikleri bakmaya ve ürünlerini toplamaya devam ederken bu sürede devlete ecrimisil ödemeye devam etti.
Bundan 2 yıl önce askeri araziler içerisinde kalan bu yerlerle ilgili olarak Didim'deki Bafa Cevapsız Yayım İstasyon Komutanlığı üreticilerin zeytin toplamasına izin vermedi. 2 yılda bu yana ise zeytinler, Aydın Cezaevinde kalan açık ceza evi mahkumlarınca Jandarma ve yetkililerin kontrolü toplatılıyor.
"131 HANE MAĞDURUZ"
Askeri arazilerde yerleri olan Aykeniköy Muhtarı Ahmet Yarımkaya ile Akyeniköylü İbrahim Yayla, Hasan Killi, Mehmet Ökmen, Ali Yarımkaya ve Mehmet Sarıoğlan Dedelerin kalma bu yerlerin bu şekilde toplatılmasına isyan ediyor. 1986 yılında dedelerin kalan yerlerin Askeriyeye devredildiğini belirten üreticiler, 2014 yılına kadar zeytinlerin bakımı, ilaçlaması ve ürünlerin toplatılmasını yaptıklarını belirterek "Ne olduysa son 2 yıldır oldu. Biz daha önce buraları ekip biçme ve toplama işi yapıyorduk. 2 bin dönüm arazide toplam 131 hane burada bu işlemi yapıyordu fakat 2014 yılında askeriye bizim yerlerimizdeki bu ürünlere el koydu. Biz 1986 yılında bu yana hukuki süreçte başlattık fakat hepsi kaybedildi. Biz bu yerlerle ilgili geçmişte ecrimisilde ödedik ama son 2 yıldır arazilerimizdeki ürünleri toplayamıyoruz. Bu süreçte Aydın cezaevinden gelen mahkumlar jandarma kontrolünde ürünlerimizi topluyorlar ve gidiyorlar. Sonraki bu yerlere gelen giden olmuyor. Harman'da teri olmayanlar hasatta bizden önce gelip ürünü topluyor. Bu işin bu şekilde olması da bizleri hem maddi hem de manevi olarak üzüyor. Yıllardır işlediğimiz arazilerimizi kullanamıyoruz; en azından bu yerleri kiralama yoluna gidilsin ve mağduriyetimiz önlensin."ifadelerine yer verdiler.
"YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALDILAR"
Askeri arazisi içerisinde yeri olan Akyeniköylü üreticilerden Hasan Killi'nin ise konuyu yargıya taşıdığını, Aydın İdare mahkemesinin olumsuz karar vermesinin ardından konuyu bir üst Mahkeme olan İzmir'deki mahkeme itiraz ettiğini ve yürütmeyi durdurma kararı aldığını da ifade eden üreticiler, yargı kararı olmasından dolayı Killi'ye ait arazide zeytin toplama işleminin yapılmadığını da sözlerine eklediler.
"VALİYE ÇIKACAKLAR"
Akyeniköylü üreticileri ayrıca konuyu Didim Kaymakamı İskender Yönden'i ilettiklerini belirterek, önümüzdeki günlerde Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak'tan randevu alıp durumu anlatacaklarını ve yardım isteyeceklerini dile getirdiler.
(HÇ-İK)

11.11.2016 13:07:41 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Aydın haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Aydın Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER