02 EYLÜL 2018
YEREL HABERLER  / DÜZCE HABERLERİ

Başkan Keleş; "Deprem bilinci ve tecrübesi"

(Fotoğraflı)

Tuncay Türkgülü
DÜZCE (İHA) - Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş 12 Kasım 1999 Düzce Depreminin 17. Yılı nedeniyle yayınladığı mesajında "Düzce'mizin ve tüm ülkemizin bir daha böyle afetlerle karşılaşmamasını temenni ederken,12 Kasım depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da bir kez daha rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun" dedi.
Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, mesajında şu görüşlere yer verdi "17 Ağustos Depreminin ardından ilimiz aynı sene içinde 12 Kasım'da meydana gelen 7. 2 büyüklüğündeki ikinci bir depremle daha sarsıldı. 12 Kasım 1999'da Cuma günü saat 18.57'de meydana gelen ve 30 saniye içerisinde 845 kişinin hayatını kaybettiği, 4 bin 948 kişinin de yaralandığı sarsıcı deprem ülkemizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak, tarihteki yerini almıştır. O yıl üst üste yaşadığımız iki felaket 17 Ağustos ardından 12 Kasım depremleri gerçeklerle bir kez daha yüzleşmemize neden olmuştur. Aradan geçen 17 yıla rağmen acılarını hep birlikte yaşadığımız 12 Kasım 1999 depreminde, hepimiz derinden sarsıldık. Deprem gerçeği konusunda bilinçli olmak ve buna karşın fiziksel, sosyal ve ekonomik tedbirleri almak deprem tahribatlarını en aza indirir. Deprem sonrasında Düzce'de fiziksel değişimlere ve yıkımlara karşın yeniden yapılanmaya yönelik çok ciddi adımlar atıldı. Yeniden bir şehir oluşturma çabaları içinde uzun vadeli ciddi projeler geliştirildi ve uygulamaya geçirildi. Deprem tahribatının ardından ilk olarak insani tedbirler sonrasında kalıcı ve sürekli programlar için harekete geçildi. Buradaki temel çıkış noktası depremi unutmadan, deprem gerçeği altında bilinçli hareketle, bir şehri fiziksel olarak geliştirmek, kalkındırmak ve içinde yaşayan insanların huzurlu ve mutlu olabilmelerini sağlamaktır. Deprem bilinci ve tecrübesi içinde her türlü gelişmeyi sağlamak düşüncesi ve inancı içinde olduğumuzu da belirtmek isterim. Bu duygu ve düşüncelerimle Düzce'mizin ve tüm ülkemizin bir daha böyle afetlerle karşılaşmamasını temenni ederken,12 Kasım depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da bir kez daha rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun."
(TT-AY)

11.11.2016 12:34:31 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Düzce haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Düzce Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER