10 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / ÇANAKKALE HABERLERİ

Elektrikli bisikletlere sıkı denetim

(Fotoğraflı)

Gürkan Düzenli
ÇANAKKALE (İHA) - Çanakkale'de trafik ekipleri, tescilsiz elektrikli bisikletler üzerinde denetimlerini sıklaştırdı.
Elektrikli bisiklet-motor türü araçların trafik tescil denetleme şube müdürlüğüne kayıt yaptırmalarının zorunlu hale getirilmesinin ardından, bu araçlar üzerinde denetimlerde sıklaştırıldı. Trafik ekipleri, şehrin çeşitli noktalarında yaptıkları uygulamalarda, elektrikli bisikletlerin tescil kayıtlarını ve sürücülerinin sürücü belgelerini sorguladı. Tescilsiz elektrikli bisiklet sahiplerine para cezası uygulanırken, araçları da tescil yapılana kadar trafikten men ediliyor.
2918 sayılı karayolları Trafik Kanunu'nun Tanımlar başlıklı 3. Maddesi'nde yapılan değişiklikle, gücü 0.26 kW ile 4 kW arası olan elektrikli bisikletler de motorlu bisiklet olarak kabul edildi. Buna göre, 0.26kW'dan büyük elektrikli bisikletlerin tescil edilmesi gerekiyor. Araçlarda plaka bulunması gerektiği gibi, sürücüsünün de en az M veya A1 sınıfı ehliyetinin olması gerekiyor. Bu araçlarda da, tıpkı motosikletlerde olduğu gibi kullanırken kask takma zorunluluğu var. Trafik ekipleri, bu durumdaki elektrikli bisikletler için tescil belgesi yoksa 199 TL, M veya A1 sınıfı ehliyeti bulunmuyorsa bin 698 TL ve kask takmamışsa 92 TL para cezası kesiyor.
(GD

11.11.2016 11:41:00 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Çanakkale haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Çanakkale Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER