15 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / BATMAN HABERLERİ

DSİ'den baraj suyu tahliyesi uyarısı

Osman Arslan
BATMAN (İHA) - Devlet Su İşleri Diyarbakır 10. Bölge Müdürlüğü, baraj depolama kapasiteleri üzerindeki suların tahliye edileceğini duyurarak, can ve mal kaybının yaşanmaması için vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Batman Valiliği tarafından yapılan açıklamada, DSİ 10.Bölge Müdürlüğü'nün sorumluluk alanında bulunan Dicle Baraj havzasına son günlerde düşen yoğun yağış nedeniyle baraj rezervuar alanına yüksek akımlarda suyun geldiği ve su seviyesinde de ani yükselmelerin oluştuğu bildirildi. Baraj depolama kapasiteleri üzerindeki suların, can ve mal kayıplarına yol açmadan güvenli ve kontrollü bir şekilde tahliyesi zorunlu olduğu bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Dicle nehir yatağındaki doğal yaşam için can suyu ihtiyacının karşılanması için 31.10.2016 tarihinden itibaren 20 m3/s ile tahliye çalışmalarına başlanmış olup, yağış yoğunluğu ve rezervuara gelen akım miktarına göre tahliye edilecek su debisi yeniden güncelleştirilecektir. Yağışların kesilmesi veya enerji üretimi ile istenen baraj işletme programına uygun seviyeye ulaşılması halinde tahliye işlemine son verilecektir. Yapılacak tahliye işlemi esnasında muhtemel can ve mal kaybının önlenmesi açısından vatandaşlarımızın uyarılara riayet etmeleri önem arz etmektedir."
(OA-MP-Y)

11.11.2016 11:07:33 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Batman haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Batman Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER