18 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / GAZİANTEP HABERLERİ

Sanko Sanat Galerisinde sergi
- Ressam Orhan Kurmalı, kişisel resim sergisi açtı
- Ressam Orhan Kurmalı:
- "Amacım çağımız insanının sorunlarını resimsel dille yansıtabilmek. Resim yapmak kendimi anlatmamın bir ifadesidir"
(Fotoğraflı)
GAZİANTEP (İHA) - Ressam Orhan Kurmalı, Sanko Sanat Galerisi'nde "Portreler" adlı kişisel resim sergisini açtı.
Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Halil Çiçek, Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, Sanko Park yöneticileri, sanatçılar ve sanatseverlerin katıldığı sergi açılışında konuşan Kurmalı, Gaziantep'te sergi açmasına fırsat verdiği için Sanko Ailesine teşekkür ettiğini söyledi.
Tuval üzerine yağlı boya kullanarak farklı tarzda çalıştığı 38 portre resmini sanatseverlerin beğenisine sunan Kurmalı, "Resim yapmak kendimi anlatmamın bir ifadesidir. Resim yapmak içimden geliyor. Yazı yazamıyorum resim yapıyorum. Resim yapmadığım zaman rahatsız oluyorum" dedi.
Herkesin sanatla kucaklaşmasını isteyen Kurmalı, "Sanata yakın olan insanlar barışı getirecektir.İnsanların değişik yüz ifadeleri dikkatimi çok çekiyor. O ifadeler insanların ruhsal durumlarıyla ilgilidir. O ifadelere mizansel yaklaşıyorum" şeklinde konuştu.
Resim yapmanın kendisine doğuştan gelen bir yetenek olduğunu vurgulayan Kurmalı, "Ressam bir aileden geliyorum. Babam ve ağabeyim resim öğretmeniydi. Amacım çağımız insanının sorunlarını resimsel dille yansıtabilmek. Buda insanların psikolojik duygularını anlamakla mümkün. İnsanların yaşamlarındaki renklilik, renklerin figürle birleşmesi, gerekirse onları kuşatması renk anlayışımdandır. Figürün dış dünyası ile içsel yapısının renkçi bir tavırla dışa vurmak istiyorum. Ana renklerin kullanıldığı akıcı fırça vuruşlarıyla oluşturulan bu kompozisyonlarda mizansel yönler de var. Resimler insan ve yaşamın tüm güzelliklerini, esprilerini, korkularını, kaygılarını, endişelerini değişen zamanda değişen davranışlarını da barındırır" diye konuştu.
Konuşmalardan sonra, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin bilimsel yayını olan "Belkıs Zeugma ve Mozaikleri" isimli bilimsel yayını sanatçıya takdim etti.
Öte yandan sanatçı Kurmalı'nın"Portreler" adlı sergisi, Sanko Sanat Galerisinde 1 Aralık'a kadar her gün saat 10.00 - 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.
(BRN-Y)

11.11.2016 10:51:43 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Gaziantep haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Gaziantep Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER