20 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / YOZGAT HABERLERİ

Yozgat'ta üretilen kaliteli oyuncaklar Türkiye'nin bütün şehirlerine gönderiliyor

(Fotoğraflı)

Ömer Ertuğrul
YOZGAT (İHA) - Yozgat Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) üretilen Türkiye'nin bütün şehirlerine gönderiliyor.
Yozgat Organize Sanayi Bölgesi'nde 1999 yılında kurulan Uçarkid Oyuncak fabrikası ürettiği kaliteli oyuncaklar ile çocukların sağlığını da koruyor. Yüzde yüz Türk malı olarak üretilen oyuncaklar kalitesiyle, Çin malı oyuncakların önüne geçti.
Teşvikleri, fırsatları ve Türkiye'nin dört bir yanına ulaşım kolaylığının olmasından dolayı fabrikanın Yozgat OSB'ye kurulduğunu belirten fabrika müdürü İlhan Sarı, "Fabrikamızı Yozgat'a kurduk ve şuan 25 elemanla çalışmaktayız. Türkiye'nin her yerine oyuncaklarımız ulaşarak çocuklarla buluşuyor. Son teknolojiye sahip makinelerimizle ürettiğimiz oyuncaklarımız 03-14 yaş grubuna hitap ediyor. Şuanda dozer, traktör, kamyon çeşitleri üretmekteyiz. İleriye dönük hedeflerimizde kapasitemizi artırarak 25 olan eleman sayımızı 150'ye çıkartmak ve ürün çeşitliliğini artırmak var" dedi.
Yozgat'ta bir yandan üretim yapmaya çalışırken bir yandan da Çin malıyla mücadele ettiklerini dile getiren Sarı, "Bizler üretime başlamadan önce Türkiye'de oyuncak pazarının yüzde 90'ına yakın bir orana Çin malı hakimdi. Hem üretim yaptık hem de Çin malıyla mücadele ettik. Oyuncakların her zaman masum olmadığını unutmamak lazım. İnsan sağlığına zarar verdiği tespit edilen Çin malı oyuncaklar, kesinlikle satın alınmamalı. Vatandaşlar, satın aldığı bu ürünlerin üzerinde ya da ambalajında uluslararası standartlara uygunluğunu gösteren 'CE' işaretini aramalıdırlar. Bizim Yozgat'ta ürettiğimiz ürünlerimiz 'CE' işaretiyle hedef kitlesine ulaşıyor. 'CE' işareti, oyuncağın AB'nin ve ülkemizin güvenlik ve standart konusundaki ortak kurallarına uygun olduğuna ilişkin verdiği garanti anlamına gelir. Tüm oyuncakların 'CE' işaretini taşıması gerekmektedir. Üstünde 'CE' işareti olmayan oyuncakların alınmaması gerekiyor. Aksi takdirde gözümüzden sakındığımız çocuklarımızı büyük bir tehlikeye atmış oluruz" diye konuştu.
Oyuncakların çocuklara kendi kültürünü aktarmanın en önemli enstrümanı olduğunu ifade eden Sarı, " Bu durumda kültürümüzü de Çin'e teslim etmeyi düşünmüyoruz. Bu yüzden sağlıklı ve dayanıklı oyuncaklar yaparak üretimimizi devam ettiriyoruz" şeklinde konuştu.
(ÖE-SK)

21.09.2016 16:02:46 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Yozgat haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yozgat Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER