16 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / MERSİN HABERLERİ

Akdeniz Belediyesi'nin halk toplantıları devam ediyor
- Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve Fazıl Türk, Karacailyas Mahallesi'nde vatandaşlarla buluşarak sorun ve taleplerini dinledi

(Fotoğraflı)

MERSİN (İHA) - Mersin'in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve Mehmet Fazıl Türk, mahalle halk toplantıları kapsamında, Karacailyas Mahallesi'nde vatandaşlarla buluşarak sorun ve taleplerini dinledi.
Akdeniz Belediyesi'nin, mahallelerde düzenlediği halk toplantıları devam ediyor. Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Mutlu ve Türk, bu çerçevede Karacailyas'ta bulunan Emek ve Evren Mahallelerinde yaşayan vatandaşlarla bir araya gelerek, mahallenin sorunlarının yerinde tespiti ve çözümleri için görüş alışverişinde bulundular. Emek Parkı'nda düzenlenen halk toplantısına Eş Başkanların yanı sıra birim müdürleri ile çok sayıda mahalle sakini katıldı. Toplantıda söz alan mahalle muhtarları ve vatandaşlar, belediye hizmetlerinden genel olarak memnun olduklarını, ancak yakın zamanda konut alanlarının ortasında bulunan boş arsaya malikleri tarafından hububat-bakliyat depolama alanı yapılmak istendiğini dile getirdiler. Çağdaş şehircilik ilkeleri gereği konut alanları ile depolama alanlarının yan yana olmaması gerektiğini ifade eden mahalle sakinleri, nazım imar planı ve uygulama imar planlarında depolama alanı olarak işaretlenmiş olan bu bölgenin acilen konut alanına dönüştürülmesi için Eş Başkanlar Mutlu ve Türk'ten destek istediler.
Eş Başkanları Mutlu ve Türk ise depolama alanı ile ilgili şikayetlere açıklık getirdiler. Söz konusu arazinin, tüzel kişiliği sona eren Karacailyas Belediyesi döneminde imar planlarına depolama alanı olarak işaretlendiğini belirten Eş Başkanlar, "Karacailyas beldesinin tüzel kişiliği, 6 Mart 2008 tarihi ve 5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile sona ermiştir. Beldemiz, bu kanun hükümleri gereğince 2009 yerel seçimlerinden sonra ilçemize bağlanmıştır. Söz konusu arazinin 1/5 bin ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarına işaretlenmesi de Karacailyas Belediyesi'nin tüzel kişiliği sona ermeden önce gerçekleşmiştir. Akdeniz Belediyesi'nin bu süreçle herhangi bir ilgisi yoktur. Öte yandan, arazi malikleri tarafından yapılan ruhsat başvurusunu, prosedürlerin tamamlanmasının ardından, haksız yere reddedemeyiz. Gerek yasal sorumluluklarımız ve gerekse kamu etiği açısından böyle bir durum söz konusu değildir" şeklinde konuştular.
İmar planlarında yapılacak plan tadilatı ile konunun çözülebileceğini de kaydeden Eş Başkanlar, "Ancak bunun adresi de Büyükşehir Belediye Meclisidir. Biz bu konuda halkımızın yanındayız ve konunun takipçisi olacağız. Büyükşehir Belediye Başkanı ve diğer yetkililerle görüşeceğiz ve mahalle muhtarları ile mahalleyi temsilen bir heyetin görüşmesi için kendilerinden randevu talep edeceğiz. Burada birkaç mahalleyi, burada yaşayan halkımızın gündelik hayatlarını ve yaşam standartlarını olumsuz yönde etkileyecek nitelikte bir işletmenin kurulmasını biz de doğru bulmuyoruz. Bu durumun halkımız lehine düzeltilmesi için gerekli mercilerde girişimde bulunacağız" dediler.
Eş Başkanlar, ilgili mahallelerde bugüne kadar yapılan hizmetler ve önümüzdeki dönemde yapılması planlanan çalışmalarla ilgili olarak da mahalle sakinlerine bilgi verdiler.
(KYM-Y)

21.09.2016 14:38:16 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Mersin haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Mersin Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER