17 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / GAZİANTEP HABERLERİ

Çanakkale'ye gidecek öğrenciler bilgilendirildi

(Fotoğraflı)

GAZİANTEP (İHA) - Şahinbey Belediyesi Çanakkale'nin 100. Yıl etkinliklerinde başlattığı ve bu yılda devam ettirdiği "Gaziler Diyarından, Şehitler Diyarına" projesi kapsamında Çanakkale'ye gidecek olan öğrenciler, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'nun da katıldığı toplantıyla bilgilendirildi.
Şahinbey Belediyesi geçtiğimiz yıl Çanakkale'nin 100. Yıl etkinlikleri çerçevesinde "Gaziler Diyarından, Şehitler Diyarına" projesiyle 22.000 öğrenciyi Çanakkale'ye götürmüştü. Gelen yoğun talep üzerine devam eden proje çerçevesinde bu yılbaşında da 10.000 kişiyi daha Çanakkale'ye götüren Şahinbey Belediyesi, bu yılın ikinci kafilenin ilk yolcuları Çanakkale'ye ulaştı. İkinci kafilenin yolcuları Demokrasi Nöbetçileri olurken, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, dün Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.
"Çanakkale'de 517 Gaziantepli şehit var"
Bilgilendirme toplantısında hitaplarını gerçekleştiren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Çanakkale Destanı'nın önemine vurgu yaparak, "Çanakkale Zaferi 100. Yılı münasebetiyle başlattığımız Çanakkale seferlerimiz yeniden başladı. Şuana kadar 32 bin 972 öğrencimizi uçakla Çanakkale'ye gönderdik. İnşallah Eylül, Ekim aylarında 10 bin kişi daha Çanakkale'ye gidecek. Ancak bu projemiz bununla sınırlı değil. İnşallah 2017-2018 yıllarında da 40 bin öğrencimizi daha Çanakkale'ye götüreceğiz. Genel toplamda 82 bin öğrencimizi ve vatandaşımızı Çanakkale'ye götürmüş olacağız. Vatandaşlarımızı ve öğrencilerimizi Çanakkale'ye götürmemizin en önemli sebebi 101 yıl önce Çanakkale'de çok önemli bir zafer kazandık. Çanakkale Destanı'nı yazarken 253 bin şehit verdik. O zaman Osmanlı toprakları daha genişti. O dönemde her yerden gelen insanlarımız Çanakkale de şehit oldular. Çanakkale Destanında şehit olan Gaziantepli şuanda tespit edilmiş 517 şehidimiz var. Bu güzel cennet vatanı bize emanet eden şehitlerimize dua etmek ve onları ziyaret etmek bizlerin vefa borcudur.Biliyorsunuz ülkemiz çok önemli bir konumda ve düşmanımız çok fazla, son olarak 15 Temmuz sürecinde darbe teşebbüsünün ötesinde ülkemizi bölmeye yönelik bir kalkışma yaşadık. Siz gençlerin ve vatandaşların da desteğiyle bu girişim bertaraf edildi. İnşallah bundan sonra da tekrar yaşanmayacak. Çanakkale seferinin ilki 15 Temmuzda 27 gün boyunca Demokrasi Meydanı'nda nöbet tutan, özellikle 26. Gece saat 02:00'den sonra bulunanlara bir duyuru yaparak, "Demokrasi nöbeti tutarak ülkemize bayrağımıza sahip çıkanları Çanakkale'ye götürelim" dedik. Orada isimlerini yazdıranları Çanakkale'ye gidecek olan ilk kafileyle götürdük. Daha sonra sırasıyla öğrencilerimizi Çanakkale'ye götürmeye başlayacağız" diye konuştu.
(BRN-AOA-Y)

21.09.2016 14:35:42 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Gaziantep haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Gaziantep Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER