20 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / ERZURUM HABERLERİ

Büyükşehir Oltu'ya canlı hayvan pazarı yapıyor

(Fotoğraflı)

ERZURUM (İHA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Oltu ilçesine canlı hayvan pazarı yapıyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in talimatıyla Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan canlı hayvan pazarında sona yaklaşıldı.
Oltu'da 7 bin metrekare alan üzerine inşa edilen hayvan pazarının fiziki gerçekleşme oranı yüzde 95'e ulaştı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Oltu canlı hayvan pazarının çevre ilçeler ve bölgeye hizmet vereceğini söyledi. Başkan Sekmen, "Türkiye'de tarım ve hayvancılığa böylesine bir desteği sağlayan tek belediye Erzurum Büyükşehir Belediyesi'dir. İl genelinde tarım ve hayvancılığa verdiğimiz desteğe bir yenisini daha ekliyoruz. Oltu'ya hayvan pazarı konusunda yöre insanımızdan geçen yıl yoğun bir talep alıyorduk. Oltulu hemşerilerime, yapacağız diye söz vermiştik. Hamdolsun sözümüzü tuttuk. Yatırımımızın fiziki gerçekleşme oranı yüzde 95'e ulaştı. Neredeyse bitti. Canlı hayvan pazarı tamamlandığında gerek Oltu'daki gerek diğer ilçelerimizdeki gerekse de bölgemizdeki hayvan varlığı artacak. İlçemizdeki ticaret hacmi de bu yatırımla birlikte giderek yükselecek" dedi.
"Erzurum hayvancılıkta eskisi gibi lider olacak"
Başkan Mehmet Sekmen, il genelinde yapılan canlı hayvan pazarları ile şehrin tıpkı geçmişte olduğu gibi yurt içi ve yurt dışındaki et ihtiyacını karşılayan lider bir kente dönüşeceğini ifade etti. Sekmen, şunları kaydetti: "Erzurum bundan 30 yıl önce Türkiye ve komşu ülkelerin et ihtiyacını karşılıyordu. İl merkezinde yapımı süren Hayvan Borsası, ilçelerimizdeki Canlı Hayvan Pazarları ve yapımı tamamlanan Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisi ile hayvancılıkta, et ürünlerinin işlenmesinde ihracat yapar konuma ulaşacağız. Bakınız diğer ilçelerde olduğu gibi Oltu'da yapımı devam eden bu yatırımın tamamlanmasıyla birlikte salgın hayvan hastalıklarının yayılımının önüne geçilecek. Hayvanlar kötü ve olumsuz şartlardan arındırılacak. Sağlanan bu modern ortamlarla hayvan refahı ön planda tutularak büyük ve küçükbaş hayvanların satışları sağlıklı bir ortamda gerçekleştirilecek. Böylelikle sadece Erzurum'un değil bölge hayvancılığının gelişimi sağlanacak ve Erzurum modern yöntemler ışığında hayvancılıkta eskisi gibi lider olacak."
(ÖB-ÖB-Y)

21.09.2016 13:46:43 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Erzurum haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Erzurum Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER