22 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / MANİSA HABERLERİ

2017 üretim yılı ÇKS başvuruları başladı

(Fotoğraflı)

Behzat Akcan
MANİSA (İHA) - Salihli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Demir, 27 Mayıs 2014 tarih, 29012 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği kapsamında, 2017 üretim yılı için ÇKS başvurularının 1 Eylül 2016 tarihinde başladığını ve başvuruların ise 30 Haziran 2017 tarihinde sona ereceğini söyledi.
Salihli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Demir açıklamasında, "Çiftçiler bu süreye kadar yapacakları başvurularında 2017 üretim yılı için halihazırdaki ve planladıkları tarımsal faaliyet bilgilerinin tamamını beyan edeceklerdir. Çiftçiler tarafından beyan edilen bu bilgiler sisteme kaydedilecektir. Bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak üzere, çiftçi kayıt sistemine yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapılamayacaktır. Ancak çiftçiler, içinde bulunulan üretim yılında çiftçi kayıt sistemine kayıtlı tarım arazileri üzerinde meydana gelen üretim bilgisi değişikliklerine ilişkin güncellemeleri, üretim yılının 15 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında yapabileceklerdir. Bunun yanı sıra; mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişiklikleri ve birinci üretimden sonraki ürün ekim/dikimlerine ilişkin çiftçi başvuruları ise üretim yılı içerisinde yapılabilecektir. Birden fazla ilçe sınırları dahilin de tarımsal faaliyet sürdüren çiftçiler, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmak için başvurularını tarım arazisinin bulunduğu yerleşim birimlerinden herhangi birinin bulunduğu İlçe Müdürlüğüne yapabileceklerdir. Çiftçilerin ÇKS iş ve işlemleri üretim yılı başında hangi İlçe Müdürlüğünce yapılıyorsa üretim yılı sonuna kadar o İlçe Müdürlüğünce sürdürülecektir. Üretim yılına ilişkin destekleme ödemeleri de üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemi iş ve işlemlerini yürüten İlçe Müdürlüğünce yapılacaktır. İlçe Müdürlüğümüzde Çiftçi Kayıt Sistemi internet veri girişinde yığılma olmaması için; ürünlerine TARSİM Sigortası yaptıracak üreticilerimizin öncelikli olarak 2017 üretim yılı çiftçi kayıt sistemi başvurularını yapmaları ve daha detaylı bilgi için İlçe Müdürlüğümüze müracaat edilmesi gerekmektedir." sözlerine yer verdi.
(BA-SC)

21.09.2016 13:02:35 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Manisa haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Manisa Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER