20 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / KIRKLARELİ HABERLERİ

Dünya Alzheimer Günü

(Fotoğraflı)

Yakup Güler
KIRKLARELİ (İHA) - Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.
Dr. Çiğdem Cerit, Türkiye'nin ve dünya nüfusunun giderek yaşlanmakta olduğunu, dolayısıyla alzheimer hastalığının öneminin de arttığını belirtti. Mesajında 21 Eylül'ün Dünya Alzheimer Günü olarak anıldığını hatırlatan Dr. Çiğdem Cerit, "Alzheimer hastalığı, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Bunama ya da demans olarak bilinen alzheimer, günlük hayatın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen, ilerleyici kronik bir beyin hastalığıdır" dedi.
Yaşlanmanın alzheimer hastalığının oluşumunda önemli bir faktör olduğunu ve 65 yaş sonrasında hastalığın görülme sıklığının sürekli arttığını aktaran Dr. Cerit, "Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra alzheimer hastalığının en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmektedir" ifadelerini kullandı.

Alzheimer hastalığının belirtileri
Dr. Cerit, alzheimer hastalığının belirtilerini zihinsel bozukluklar, genellikle ilk belirtisi unutkanlık, öğrenme güçlüğü, konuşma zorluğu, yolunu kaybetme, kişileri tanıyamama, karar verme güçlüğü, davranışsal bozukluklar, huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, uyku bozukluğu, hayal görme, depresyon olarak sıraladı.
Hastalığın kesin tedavisinin olmadığını aktaran Dr. Çiğdem Cerit, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Yapılan tedaviyle hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir, bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır."

Alzheimer hastalığından korunma yöntemleri
Hastalıktan korunmak için egzersiz yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek, alkol ve sigara kullanımından uzak durmak, zihni aktif tutmak, sosyalleşmek gerektiğini kaydeden Dr. Cerit, "Alzheimer hastalığının engellenmesi mümkün değildir ancak yavaşlatmak da elimizdedir. Özellikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, sebze ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır. Alzheimer hastaliğini geri döndürmek mümkün değil ama yavaşlatmak elimizde" ifadelerini kullandı.
(YG-Y)

21.09.2016 09:40:39 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Kırklareli haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Kırklareli Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER