17 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / AYDIN HABERLERİ

Cevizler mevsimi şaşırdı, hasat sezonu erken başladı
- Aşırı sıcaklar nedeniyle bu yıl cevizler erken olgunlaştı

(Fotoğraflı)

İbrahim Kılınç
AYDIN (İHA) - Aydın'da bir çok ürün gibi bu yıl cevizler de erken olgunlaştı. Geçtiğimi yıllarda Eylül ayının sonlarında hasat edilen cevizlerin bu yıl yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle yaklaşık bir ay gibi erken olgunlaştığını belirten Osman Madran, "Aşırı sıcaklar bu yıl tüm ürünlerin hasadını erkene aldı. Geçen yıllarda Eylül sonunda hasat ettiğimiz cevizleri bu yıl Eylül başında çırpıyoruz" dedi.
Aydın'ın yüksek kesimlerinde oldukça kaliteli ve lezzetli ceviz olduğunu belirten Çine Soğukoluk Mahallesi sakinlerinden Osman Madran, "Havası nedeniyle Aydın'ın yaylalarındaki cevizler de oldukça kaliteli ürünler verir. Bu yıl rekolte de ceviz iriliği de düşük. Bu yıl son yarım asrın en sıcak günlerinin yaşanması nedeniyle ürünler erken olgunlaştı. Tabi bu kaliteyi olumsuz etkiledi" dedi.
"Beyin fonksiyonlarını geliştiriyor"
Eskiden bölgede fazla ceviz yetiştirilmediğini şimdi ise herkesin kendi sağlığı için bile tüketeceği miktarda ceviz ürettiğini belirten Osman Madran, cevizin içerisindeki yağ profili ve magnezyum sayesinde zihinsel fonksiyonların işlevselliğini arttırdığını çocuklarda zihni geliştirdiğini yaşlılarda ise alzheimer rahatsızlığını yavaşlattığını söyledi.
Şifa için yıllık belli miktarda ceviz tükettiklerini belirten Osman Madran, "Günümüzde yaşlıların en büyük sorunu alzheimer rahatsızlığı. Doktorlar cevizin çocukların zeka gelişimine fayda sağladığını, kalp atışını düzenlediğini söylüyor. Bunun yanında erkeklerde meydana gelen prostat kanserini de engelliyormuş" diyerek kendi tüketeceği cevizi kendisinin ürettiğini söyledi.
(İK)

06.09.2016 10:26:19 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Aydın haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Aydın Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER