16 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / AYDIN HABERLERİ

Barış; "Çevre kirliliği bölgedeki tüm yaşama zarar veriyor"

(Fotoğraflı)

Hüseyin Çetinkaya
AYDIN (İHA) - Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış, Aydın'dan jeotermalle enerji üretimi neticesinde çevreye zararı ile değil, kaliteli tarım ürünleri üreten bir il olarak öne çıkması gerektiğini belirtti.

Aydın'ın bir tarım ili olduğunu ifade eden Barış, bölgede incir, zeytin, kestane, narenciye ve pamuk gibi ekonomi değeri yüksek ürün yelpazesine daha fazla sahip olduğunu kaydederek, bu bilinçle tarım ürünlerine gereğinden fazlasıyla ehemmiyet verilmesi gerektiğini söyledi. Bölgede jeotermal ile enerji üretimi sonucu çevreye verdiği buhar ve atık zararın sadece incir bitkisi üzerinde gündeme getirilmesinin doğru olmadığını savuna Barış, il genelinde jeotermal kaynaklı çevre kirliliği etkilerinin sadece kültür bitkilerde değil, tüm bitkilerde olduğu gibi insan ve hayvan sağlığı üzerinde de olumsuz etkilerinin olabileceğini ifade etti.

Jeotermal enerji üretimi sonucu oluşan buharın Aydın'a verdiği zararın araştırılıp uzmanlarca ölçümlerin yapılması için Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin 1 milyon TL bütçe ayırdığı ve bunun bölge için önemli bir gelişme olduğunu ifade eden Barış, yürütülen çalışmaların hangi aşamada olduğu yönde yeterince bilgiye sahip olmadıklarını, bu bütçe bu yıl ayrıldıysa Eylül ayına gelinmesine rağmen rapor sonuçları hakkın da açıklama yapılmamasına anlam veremediklerini kaydetti.

Çevre kirliliği herkesin ortak paydası olduğunu kaydeden Barış, çevre kirliliğine sebep olan etmenlerin başında jeotermal santralleri yanı sıra sanayi atıkları, şehir kanalizasyonu ve arıtma tesislerin yetersizliği, salınan zeytin karasuyu, bilinçsiz kullanılan tarım ilaçları ve egzoz gazları gibi etmenlerin de geldiğini, bunların yarattığı çevre kirliliği bölgede ki tüm yaşama zarar verdiğini sözlerine ekledi.
(HÇ-MB-Y)

05.09.2016 10:05:43 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Aydın haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Aydın Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER