19 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / MALATYA HABERLERİ

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIKTA VERİMLİLİK ARTIRILACAK
- AB PROJESİ KAPSAMINDA YETİŞTİRİCİLER EĞİTİLİYORMALATYA (İHA) - Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından hazırlanan ve kabul edilen AB projesi kapsamında, Küçükbaş hayvancılık işletmelerinde yenilikçi yaklaşımlar ve verimliğin artırılması hedefleniyor.
AB Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edilen proje ile birlikte birlik binasında eğitimler başladı. Proje hakkında bilgiler veren Birlik Başkanı İhsan Akın, bölgede küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için yetiştiricilere yönelik faaliyetler sürdürdüklerini belirterek "Hızlı değişim ve gelişimlerin yaşandığı günümüzde yetiştiricilerin gelişmeleri yakından takip etmeleri ve AB üyesi ülkelerde bu konuda ne gibi çalışmalar yapıldığını incelemeleri için AB projesi hazırlandı" dedi.
Sektörde yaşanan yenilikleri Malatya'daki küçükbaş hayvan yetiştiricilerine ulaştırma adına birlik olarak mücadele ettiklerini belirten Akın, "Hazırladığımız bu projenin geçmesinden dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.
Birlik binasında süren eğitimlerde Proje Eğitmeni Selahattin Özmen de katılımcılara projenin detayları ve işleyişi hakkında bilgiler sundu. 2015 yılı teklif çağrısı döneminde birlik tarafından hazırlanan projenin kabul gördüğünü belirten Özmen, "Bu projenin temel amacı Malatya ve çevresinde küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi ve verimliliğin arttırılması hedeflenmiştir" şeklinde konuştu.
Özmen, proje ile birlikte AB üyesi ülkelerde bu konuda yapılan çalışmaların ve teknolojik gelişmelerin yerinde incelenerek aradaki farklar konusunda Malatyalı yetiştiricilerin eğitileceğini söyledi.
Malatya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından hazırlanan projenin ortakları ise Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Arapgir Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürlüğü, Malatya Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü ile Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezi oldu. 3 aylık devam edecek olan eğitimlerin sonunda ise katılım sertifikası verileceği belirtildi.
(CÖ-AOA-Y)

09.05.2016 16:00:19 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Malatya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Malatya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER