13 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / GAZİANTEP HABERLERİ

28-29 MAYIS'TA DÜZENLENECEK OLAN "BENİM ADIM BULGUR" FESTİVALİNİN TANITIMI YAPILDI
- FATMA ŞAHİN, ""BULGUR DEMEK GAZİANTEP DEMEK"

(FOTOĞRAFLI - GÖRÜNTÜLÜ)

HABER : ALİ BUDAK
KAMERA : ALİ BUDAK
GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Ticaret Borsası öncülüğünde ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla 28-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Botanik Bahçesi'nde gerçekleştirilecek olan Bulgur Festivali'nin tanıtım lansmanı yapıldı
UNESCO'da Gastronomi şehri olarak yer almaya hak kazanan Gaziantep, 28-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Bulgur Festivali'ne ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin bulgur üretiminin yaklaşık yüzde 70'ini gerçekleştiren Gaziantep'te düzenlenecek olan Bulgur Festivali tanıtım yapıldı. Basın toplantısına, Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Nejat Koçer, Abdulkadir Yüksel, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu katıldı.
"BULGURDAN SUŞİ YAPACAĞIZ"
Basın toplantısında konuşan Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, "Bulgur deyince Dünyada Türkiye, Türkiye deyince de akla Gaziantep geliyor" dedi. Türkiye'de bulgurun tüketimi makarna, pirinçten daha fazla olduğunu belirten Tiryakioğlu, "İki günlük çok yönlü bir festival yapacağız. Festivalde geleneksel yemeklerle, yenilikçi yemekleri birleştirip bulgurla yapılan bütün yemekleri yapacağız. İki gün süren Festivalde bulgurdan suşi, hamburger risotto yapacağız. Bulgurun tatlısını ikram edeceğiz. Türkiye'deki tüm ünlü gurmeler ile bulgurun adını Türkiye ye değil dünyaya nasıl duyurabiliriz. Bunun çalışmalarını yapacağız" dedi.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, "Bu festival çok önemli, çünkü iddialı olduğumuz bir şeyimiz var. Biz diyoruz ki hem doğuyuz hem batıyız. Akdeniz ve Mezopotamya'nın bütün gücünü bu coğrafyada kullanıyoruz ve yarınlara dair ideallerimiz ve hedeflerimiz var. Taşı işleyip dantele dönüştüren bir insanımız var. Üreten, çalışan insanımız var. Dolayısıyla biz ne kadar sanayi şehri olsakta o kadar tarım şehriyiz. Rakamlara baktığımız zaman, tarıma dayalı sanayi en iddialı olduğumuz konulardan bir tanesi. Bu coğrafya bu nimeti bizlere sunuyor. Bize düşen atalarımızın getirdiği noktayı yukarı doğru taşımak ve bunu bütün dünyaya tanıtmak. Biz bunda da çok iddialıyız. Niye iddialıyız? Çünkü rakamlara bakınca Gaziantep demek bulgur demek, bunu bir mühendis mantığıyla söylüyorum. Bütün Türkiye üretiminin yüzde 70'ini bu şehir yapıyorsa bulgur demek Gaziantep demek" şeklinde konuştu
Bulguru, Gaziantep tarımsal sanayicisi için çok anlamlı ve önemli bulduğunu belirten Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ise, "2023 yılında Gaziantep'in hedefi 30 Milyar dolar ihracat. Bu 30 Milyar Dolar ihracatın yüzde 50'si tarımsal sanayi ürünü. Bunun içerisinde önemli oranda bulgur önemli oranda. Makarnanın ve diğer ürünlerin de olduğunu biliyoruz. Böyle olunca da bu gün çıkılan yol daha anlamlı oluyor" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından 28-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Botanik Bahçesi'nde gerçekleştirilecek olan Bulgur Festivali'yle ilgili detaylar aktarıldı. Festival programı ve festivalin yapılacağı alan bir sunum gösterisiyle anlatıldı.
(AB-AOA-Y)

09.05.2016 14:21:47 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Gaziantep haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Gaziantep Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER