Kurban Bayramınız kutlu olsun
22 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / ADANA HABERLERİ

TRAFİKTE SIKI DENETİM BAŞLIYOR
- ASAYİŞ VE MERKEZ AMİRLİĞİ EKİPLERİ DE TRAFİK CEZASI YAZACAKADANA (İHA) - Adana Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nce düzenlenen "Genel Zabıtanın Kural İhlali ve Ceza Tutanağı Düzenleme Eğitimi" Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde gerçekleştirildi.
ESOB Ahi Evran Salonu'nda düzenlenen eğitim toplantısına ekip olarak görev yapan emniyet hizmetleri sınıfındaki asayiş ve merkez amirliğine bağlı polis memurları katıldı. 5 gün devam eden eğitim toplantısına katılarak eğitimlerini tamamlayan Asayiş ve Polis Merkez Amirliği personellerine, görevli oldukları zamanlarda, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 116. Maddesine istinaden, trafik kurallarına uyman sürücülere araç durdurmadan plakasına tespit tutanağı düzenleyebilecekleri, düzenlenen ihbar tutanaklarının da, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nce Trafik İdari Para Cezasına dönüştürülerek, araçların tescil adresine posta yoluyla gönderileceği anlatıldı.
Adana Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, ilgili eğitim toplantısı ile ilgili yaptıkları açıklamada, "İl Emniyet Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın daha güvenli ve kaliteli bir trafik ortamında bulunmalarını sağlamak için elimizden gelen her şeyin yapılacağının değerli halkımız tarafından bilinmesi bizim için çok önemlidir. Vatandaşlarımızın karayollarında güven içerisinde seyahat edebilmelerini sağlamak, ilimizde meydana gelen trafik kazalarını azaltmak, trafik kazaları nedeniyle meydana gelen yaralanma, sakat kalma, can kayıpları ve ekonomik kayıpları önlemek amacıyla Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimiz trafik kazalarına neden olan ve sıklıkla ihlal edilen trafik kuralları üzerindeki denetimlerini kararlılıkla sürdürmektedir" dediler.
Bu bağlamda; Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nce, Asayiş ve Polis Merkez Amirliği ekiplerinde görevli personellere eğitimler düzenlendiğine de dikkat çekilen açıklama şöyle:
"Trafikte denetimin temel amacı sürücülerde davranış değişikliği yaratmaktır. Çünkü trafik ortamında insan yaşamının, sağlığının korunması maddi kayıpların azaltılması için tehlikeli sonuçları olabilecek davranışların en aza indirilmesi gerekmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar, trafik kurallarına uyan kişilerin diğer yasalara da uyma oranının yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Dolayısıyla trafik kurallarına uyma alışkanlığı kazanmış bir toplumda, asayiş ve diğer suçlarda da azalma meydana geleceği değerlendirilmektedir.
Karayolları Trafik Kanunun 6.maddesine ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 7. maddesine istinaden; 01/01/2013 tarihi itibari ile ekip olarak görev yapan emniyet hizmetleri sınıfındaki personele, karşılaştıkları trafik kural ihlallerine ilişkin olarak tespit tutanağı düzenleme yetkisi verilmiştir.
Eğitimlerini tamamlayan asayiş ve polis merkez amirliği personelleri görevli oldukları zamanlarda, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 116. Maddesine istinaden, trafik kurallarına uyman sürücülere araç durdurmadan plakasına tespit tutanağı düzenleyecektir. Düzenlenen ihbar tutanakları Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüzce Trafik İdari Para Cezasına dönüştürülerek araçların tescil adresine posta yoluyla gönderilecektir."
(ELF-Y)

23.12.2015 11:36:10 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Adana haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Adana Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER