18 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / DENİZLİ HABERLERİ

DOSEV'DEN KAZIKBELİ SAVAŞI HATIRLATMASIEMRAH VAROL
DENİZLİ (İHA) - Denizli Doğa Sevenler Derneği (Dosev) Başkanı Ümit Şıracı,868 yıl önce Denizli Cankurtaran mevkiinde haçlı ordusunun Denizli'deki Türkmenler tarafından yenilgiye uğratıldığı Kazıkbeli Savaşı'nın unutulmaması gerektiğini söyledi.
Anadolu ve Türk tarihi açısından önemli izler barındıran Kazıkbeli Savaşı'nın izleri silinmek üzere olduğunu belirten Dosev Başkanı Ümit Şıracı, "1148'de, Fransız Haçlı ordusu Denizli'den sonra, Honaz Dağı'nda, çok dik ve dar olan Kazıkbeli geçidinde Türklerin pususuna düştü. Haçlıları yol boyunca takıp eden Türk okçuları, geçitte öncüler ile ardçılar arasındaki bağlantının koptuğunu ve Haçlıların ikiye bölündüğünü görünce, Haçlı ordusunun kargaşa içine düşmüş olan orta kısmına saldırdılar. Atları ok yağmuru altında ölünce de yaya kaldılar.Sadece oklarla değil kılıçlarıyla da adam adama mücadele eden Türkler tarafından sıkıştırılarak yok edildiler. Sağ kalabilenler ancak karanlığın çökmesi sayesinde kurtulabildiler. Haçlılar için bir felaket olan bu savaşta 40 kişilik maiyetini kaybeden kral bile canını zor kurtarmıştır.Biz Dosev olarak her yıl savaşın geçtiği alanda bir yürüyüş düzenleyerek savaşı Denizli halkına hatırlatmaya çalışıyoruz" dedi.
Dosev Başkanı Ümit Şıracı Anadolu tarihinde önemli izlere sahip olan savaşın Denizli halkı tarafından bilinmediğini kaydederek "Maalesef Denizli'de bu savaşı halka hatırlatacak bir anıt veya kutlama programı yapılmamakta. En azından savaşın geçtiği yerler yürüyüş yolu olarak düzenlenip yerli ve yabancı turistlere gezdirilebilir. Tüm dünyada savaş rotaları ve savaşların geçtiği yerler turizme kazandırılıyor. Kazıkbeli Savaşı'nın geçtiği alanda turizm yollarının üstünde" dedi.
Şıracı ayrıca Cankurtaran yolu üstüne bu savaşı hatırlatacak büyük bir anıtın dikilmesi gerektiğini dile getirdi.
(EV-

23.12.2015 11:28:13 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Denizli haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Denizli Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER