07 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / MERSİN HABERLERİ

MERSİN'DE DOKTORLARA TRAVMA RESÜSİTASYON KURSU VERİLİYORMERSİN (İHA) - Mersin'de kamu hastaneleri, 112 acil sağlık hizmetleri ve üniversite hastanesinde görev yapan 30 doktora, travmalı hastaya acil yaklaşımın anlatıldığı Travma ve Resüsitasyon Kursu düzenlendi.
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü ve Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi işbirliği ile gerçekleştirilen ve 4 gün sürecek kursta, eğitimci olarak Mersin İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı'nın yanı sıra Tıp Fakültesi öğretim üyeleri de görev alacak.
MEÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin acil servis salonunda verilen kursun ilk gününde açış konuşması yapan MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, travma ve resüsitasyon kursunun önemine değinerek, acil sağlık hizmetlerinin çok dinamik bir alan olduğuna vurgu yaptı. Rektör Çamsarı, Sağlık Müdürlüğü ile her alanda iş birliğini sürdüreceklerini ve kursun belirli aralıklarla tekrarlanacağını söyleyerek, kursun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
Daha sonra kursun ilk dersini veren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Başaralı, sağlık personelinin sahada sıkça karşılaştığı travma senaryoları ile ilgili bir sunum yaptı. Acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personelin sürekli olarak kendisini yenilemesi ve gelişmelere karşı açık olması gerektiğini belirten Başaralı, kendisinin de idarecilik görevi üstlenmeden önce 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yaptığını dile getirdi. Bu süreçte birçok vaka ile karşılaştığını aktaran Başaralı, "Sahadaki tecrübeme dayanarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim; ilk yardım hayat kurtarır ama doğru ve bilinçli ilk yardım. Zaman zaman medyaya da yansıyan olumsuz ilk yardım örnekleri görmekteyiz. Vatandaşlarımız bir olay anında iyi niyetle kazazedeye müdahale ediyorlar. Fakat ilk yardım konusunda bilgi ve eğitimi olmadan yapılan ilk yardım bazen kazazedeyi sakat bırakabiliyor" dedi.
Kursun sonunda yapılacak yazılı ve uygulamalı sınav sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifika verilecek.
(KYM-Y)

23.12.2015 11:17:04 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Mersin haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Mersin Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER