17 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / KAYSERİ HABERLERİ

BAŞKAN HİÇYILMAZ, ANKARA'DA DÜZENLENEN TİCARET ODALARI KONSEY TOPLANTISINA KATILDIKAYSERİ (İHA) - Kayseri Ticaret Odası Başkanı ve TOBB Ticaret Odaları Konseyi Başkan Yardımcısı Mahmut Hiçyılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da yer aldığı, TOBB Ticaret Odaları Konsey Toplantısına katıldı.
Konsey üyelerinin katılımı ile Ankara'da düzenlenen toplantının gündeminin oldukça yoğun olduğunu belirten Başkan Hiçyılmaz, dış ticarette rekabet gücünün artması amacıyla, gümrük işlemlerinin hızlı ve kolay hale getirilmesi bakımından, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışmalarının geldiği aşamanın konuşulduğunu belirtti.
Toplantının en önemli gündem maddelerinden birinin Çek yasasında değişiklik yapılması hakkında olduğunu belirten Başkan Hiçyılmaz, "Kayseri Ticaret Odası Başkanı olarak, Çek yasasının değişmesi yönünde görüşlerimizi Konsey üyeleri ve Sayın Bakana açıkladık. Çekin güvenli alışveriş için büyük önem taşıdığını belirttik. Çek yasasındaki aksamaların giderilebilmesi açısından barkodlu çek uygulamasının gündeme geldiğini ancak yeterli ilgiyi görmemesinden dolayı çözüm olamadığını anlattık. Barkodlu çekin kullanımında günlük olarak bilgilere ulaşılabildiğini, 3 ay 6 ay gibi vadeli bir ödeme aracı olarak görülen çekte, günlük olan bilgilerin güvenliği sağlamadığını vurguladık. Çek yasasında hapis cezası ya da caydırıcılığı artıracak yapısal değişimin şart olduğu görüşümüz, konsey üyelerince de kabul gördü" dedi.
Hiçyılmaz, "Tahkim konusu konsey toplantısında ele alınan bir diğer önemli konu oldu. Belirli miktardaki uyuşmazlıkların Odalar tarafından 3 aylık bir süre içinde çözülmesinin önünü açacak çalışmalara ilişkin görüşler ortaya konuldu. Bu konunun Hükümetin eylem planında öncelikli konular arasında yer alması bizleri sevindirmiştir" diye konuştu.
Mesleki eğitimin de Konsey toplantısında gündeminde yer aldığını kaydeden Hiçyılmaz, "Meslek liselerinin başka bir deyişle Teknik Kolejlerin Odalara bağlanması ve yönetilmesine ilişkin konsey üyelerince görüşler açıklandı. Bu şekilde mesleki eğitim gören gençlerin, üretimin içinde yer almaları ve iş imkanlarının sağlanması konusunda, odaların müdahil olmasını önemli buluyoruz. Böylesine önemli bir konunun da eylem planı içinde yer alması, iş dünyası temsilcileri olarak bizleri mutlu etmiştir" ifadelerini kullandı.
Toplantıda, vergisini düzgün ödeyen mükellefe indirim uygulanması yönündeki taleplerin de gündeme geldiğini vurgulayan Hiçyılmaz, dış ticaretin artmasının mevcut ihracat mantığı ile sağlanamayacağının, bunun yerine inovasyon kültürünün toplumun her kesimine yayılması gerektiğinin üzerinde fikir birliği sağlandığını ifade etti.
Türkiye'nin büyüme trendinin kesintisiz olarak devam etmesi için yeni politikalara ihtiyaç olduğunun altını çizen Hiçyılmaz, öncelikli dönüşüm programlarının ve 2016 Eylem Planı'nın bunu sağlamak adına son derece önemli olduğunu söyledi.
Gümrük mevzuatının Avrupa Birliği müktesebatına uygun hale gelmesi başta olmak üzere Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında hazırlanan düzenlemelere ilişkin görüşmelerin yapıldığını da ifade eden Hiçyılmaz, Bakan Tüfenkci'ye, iş dünyasının sorunları ve bunların çözümüne ilişkin bilgiler aktardıklarını kaydetti.
TOBB Ticaret Odaları Konsey toplantısının, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin katılımı ile daha önemli hale geldiğini belirten Hiçyılmaz, Bakan Tüfenkci'nin, Oda başkanlarını dikkatle dinlemesi ve çözüm noktasında yapıcı olmasından dolayı mutluluk duyduklarını belirtti.
Başkan Hiçyılmaz, TOBB Ticaret Odaları Konseyi'nin 2016 yılı ilk toplantısının, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin de katılımları ile Mart ayında yapılacağını sözlerine ekledi.
(AÖ-Y)

23.12.2015 11:15:30 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Kayseri haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Kayseri Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER