Kurban Bayramınız kutlu olsun
21 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / MERSİN HABERLERİ

ODTÜ ÖĞRENCİSİ AB PARLAMENTOSU'NDA KONUŞMA YAPTIOKTAY İNCE
MERSİN (İHA) - ODTÜ Geliştirme Vakfı Mersin Lisesi 1. Sınıf öğrencisi Umut Sidar Polat, Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen toplantıda 'Türkiye denizlerinde yerel olmayan türler ve iklim değişikliği' konulu konuşma yaptı.
Brüksel'deki toplantı, hedefi '2020'ye kadar Temiz Denizler' olan Avrupa Birliği projesi 'PERSEUS'un son konferansı kapsamında gerçekleştirildi. Umut Sidar Polat, Türkiye'nin iki PERSEUS ortağından biri olan ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nün düzenlediği yarışmada yazdığı deneme ile birinci olarak ülkemizi temsil etme şansını yakaladı. Polat'a, Mersin'in Erdemli ilçesindeki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü akademisyenleri tarafından kapsamlı bir eğitim verildi. Toplantıda Türkiye, Malta, Romanya, Yunanistan ve İspanya'nın öğrenci temsilcileri Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda çevre ile ilgili sunum yapmak üzere seçildi. Her bir temsilci öğrenci, sundukları konu ile ilgili dinleyicilere çözüm önerilerinde bulundular ve bunu 2 kelime ile pankartlarında gösterdiler. Temsilciler pankartları için, 'İki Deniz, Ortak Problemler, Dikkat ve Koruma, Çözüm Bulma, Harekete Geçme' kelimelerini seçti. PERSEUS elçilerinin sunumları katılımcılar tarafından büyük ilgi ve hayranlıkla karşılandı.
Umut Sidar Polat, başarılı sunumuyla övgü topladı. Toplantıya katılan bilim adamları ve karar mercileri, denizlerimizin kaderinin genç nesillerin ellerinde olduğu ve PERSEUS temsilcilerinin gelecek için umut vadettiği konusunda fikir birliğine vardı. Etkinliğe kıdemli Avrupa komisyon politikacıları, üst düzey yetkililer, bilim adamları da katıldı. Katılımcılar PERSEUS Konferansı Paydaşlar Toplantısı'nın bir parçası olarak Portekizli Avrupa Parlamentosu üyesi Dr. Ricardo Serrao Santos tarafından ağırlandı.
Akdeniz ve Karadeniz'in ekolojisini iyileştirmek adına politik çözümler üretmek için 300'ün üzerinde bilim adamı ile 21 ülkeyi temsil eden 53 enstitünün işbirliği yaptığı PERSEUS projesi 31 Aralık 2015'te son bulacak.
(OKİ-HSK-Y)

23.12.2015 10:57:10 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Mersin haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Mersin Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER