15 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / KOCAELİ HABERLERİ

BİLİNÇLENDİRME EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

KOCAELİ (İHA) - İzmit Belediyesi bünyesinde kurulan Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından köylere verilen bilinçlendirme eğitimleri sürüyor.
Ziraat teknikeri Sedat Acar tarafından verilen ceviz yetiştiriciliği ve bakımı konulu bilgilendirme eğitimine köylüler büyük ilgi gösterdi. Özellikle son yıllarda Kocaeli'de ceviz yetiştiriciliğine ilginin artmaya başladığını belirten, Acar, "Devletin de desteklediği ceviz yetiştiriciliği artık bir geçim kapısı haline geldi. Toprak seçiminin çok önemli olduğu ceviz yetiştiriciliğinde fidan seçimi, toprak hazırlama, fidan dikimi, sulama, gübreleme, budama, aşılama ve hasat çok önemlidir. Uzun ömürlü bir ağaç olan ceviz çok çabuk gelişir. Çiftçiler, ceviz ekiminden önce mutlaka toprak analizlerini yaptırmalı, hangi toprağa hangi tür ceviz dikileceği konusunda bilgi sahibi olmalılar. Bilgisizce yapılacak ceviz dikiminde istenen verim elde edilemez ve boş yere hamallık yapılmış olunur. Verimli ve kaliteli ceviz yetiştiriciliği konusunda uzman kişilerden mutlaka destek alınmalıdır. Çiftçiler için İzmit Belediyesi bu anlamda büyük bir şanstır" dedi.
(MT-BB)

23.12.2015 10:10:35 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Kocaeli haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Kocaeli Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER