17 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / ANTALYA HABERLERİ

ALANYA'NIN 2045 YILINA KADAR İÇME SUYU VE ARITMA SORUNU ÇÖZÜLÜYORANTALYA (İHA) - Devlet Su İşleri(DSİ), Antalya'nın Alanya İlçesi'nde yapımı devam eden içme suyu isale hattı ve arıtma tesisinin tamamlanmasıyla birlikte ilçenin 2045 yılına kadar bu iki sorununun ortadan kalkacağını bildirdi.
DSİ tarafından yapılan ve Alanya'nın 2045 yılına kadar içmesuyu ve arıtma tesisi sorununu ortadan kaldıracak olan Alan İçmesuyu ve arıtma tesisi inşaatlarında çalışmalar devam ediyor.
İnşaat çalışmaları devam eden içme suyu isale hattı ve arıtma tesisi ile ilgili açıklamalarda bulunan DSİ 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür, " Alanya'da 2009 yılında devreye alınan Dim Barajı ile yılda 123 milyon kilowatt saat enerji üretimi gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında Dim Barajı ile yılda 47,3 milyon metreküp içme suyu Alanya ilçe merkezine iletilerek ilçenin 2045 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacı karşılanacaktır. 13,5 km'lik isale hattı ile içmesuyu arıtma tesisinin inşaatları hızla devam etmektedir" dedi.
Özgür konuşmasını şöyle sürdürdü: " Dim Barajı tünel çıkışındaki HES'in vana odasının mansabından branşman ile alınacak 1,761 metreküp/s'lik debinin içme suyu arıtma tesisine 1600 milimetre çaplı içi katkısız beton, dışı PE kaplı spiral kaynaklı çelik boru ile iletilmesi sağlanacaktır. Alanya'nın 2045 yılı ihtiyacı olan 47 300 000 metreküp içme ve kullanma suyu ihtiyacının temini sağlanacaktır. İsale hattında toplam 12 bin 250 metre boru imalatı tamamlanmış olup; işin genel fiziki gerçekleşmesi yüzde 87,39'dur."
Arıtma tesisinin 20 ünitesinde temel kazılarının tamamlandığını açıklayan Özgür, " 8 ünitesinde kaba inşaatı tamamlanıp tuğla ve diğer ince işlerine başlandı. Kalan 12 ünitede inşaat çalışmaları devam etmekte olup, işin genel fiziki gerçekleşmesi yüzde 57,28'dir. İsale hattımızı ve arıtma tesisimizi tamamlayarak Alanya İlçemizin 2045 yılına kadar içmesuyu ve arıtma sorununu ortadan kaldırıp, vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız" diye konuştu.
(İA-

23.12.2015 09:29:58 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Antalya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Antalya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER