14 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / DİYARBAKIR HABERLERİ

SİLVAN'DA MEVLİD KANDİLİ KUTLANDIDİYARBAKIR (İHA) - Silvan İlçe Müftülüğü tarafından Mevlid Kandili münasebetiyle program düzenlendi.
Silvan Selahaddini Eyyubi Camii'nde yatsı namazına müteakiben düzenlenen programda İlçe Müftüsü Hüseyin Özdemir, Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) hayatından kesitler anlattı. Müftü Özdemir, "22 Aralık 2015 Salı gününü Çarşamba'ya bağlayan gece peygamberlik halkasının sonuncusu Hz. Muhammed'in (s.a.v) doğumunu ifade eden Mevlid Kandili'dir. Arap yarımadası başta olmak üzere yeryüzü coğrafyasının büyük bir kısmında ahlak ve inanç değerlerinin yozlaşıp bozulduğu, haksızlığın egemen olduğu bir ortamda peygamberimiz dünyaya geldi. Getirdiği inanç, ahlak ve toplumsal değerlerin yanı sıra insanlık için oluşturduğu örnek yaşamı ile kısa sürede, içinde bulunduğu toplumu büyük bir değişimden geçirmiştir. 'Allah, inananlara, kendi içlerinden onlara ayetlerini okuyan, onları temize çıkaran ve onlara Kitab'ı ve hikmeti öğreten bir elçi göndermekle iyilik yapmıştır. Oysa onlar önceleri apaçık şaşkınlık içinde idiler. (Âl-i İmran, 3/164)' Müslümanlar olarak her yıl yeni bir heyecanla Hz. Muhammed'in insanlık için getirdiği eşsiz mesajı anlamak, örnek yaşantısını özümseyip hayata aktarabilmek ve bunu topyekun toplumsal bir bilince dönüştürmeyi ifade etmek için Mevlid Kandili'ni kutlamaktayız. Mevlid Kandili, sadece mevlit okumaları ve ilahilerle kutlanan bir gece olmanın ötesinde rahmet ve şefkat peygamberinin örnek yaşamının yeniden öğrenilmesi ve hayatın vazgeçilmez kodları haline dönüştürme bilincini ifade etmektedir. Yöneticiden sıradan vatandaşa kadar toplumun bütün kesimlerinin kendisinde çok büyük örneklikler bulacağı insanlığın son peygamberinin örnek hayatı, salt bir taklit mantığı ile değil, değişen ve farklılaşan günümüz dünyasına yeniden güncelleştirilerek aktarılması gerekmektedir. Bu da sağlam kaynaklar ve doğru bilgi ile gerçekleşebilecek bir durumdur. İslam'a gönül vermiş insanlar olarak Mevlid Kandili'ni, Hz. Muhammed'in yol gösterici öğretisini ve örnek hayatını anlamak için yeni bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Şüphesiz, peygamberin öğütlerine uygun oluşturulmuş doğru bilgi ve sağlam bir dini hayat, kavgaların ve savaşların egemen olduğu günümüz dünyasına barışın hüküm süreceği yeni bir soluk getirecektir" dedi.
Yapılan konuşmanın ardından okunan Kur'an-ı Kerim, mevlit ve dualar sonrası cemaate yapılan ikramla program sona erdi.
(CC-Y)

22.12.2015 22:08:50 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Diyarbakır haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Diyarbakır Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER