11 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / ÇANKIRI HABERLERİ

ÇANKIRI'DA GELECEĞİN ÇOCUKLARI NASIL YETİŞTİRİLMELİ KONULU KONFERANSI
- EĞİTİMCİ-YAZAR SAİT ÇAMLICA:
- "GENÇLİK MERKEZİ YAPMAK, EN AZ CAMİ YAPMAK KADAR ÖNEMLİDİR "MEHMET TÜRK
ÇANKIRI (İHA) - Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca, "Gençlik merkezi yapmak, en az cami yapmak kadar önemlidir" dedi
100. Yıl Kültür Merkezi'nde Çankırı Belediyesi ve Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği "Geleceğin Çocukları Nasıl Yetiştirilmeli" konulu konferana katılan Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca, zamanı okuyamayan eğitimcilerin gençleri anlayamayacağını belirtti.
İyi eğitimcilerin gençleri anlayabilmek için zamanı, zamanın değişimini iyi okumaları gerektiğini anlatan Çamlıca, "Şimdi genç olmak, eskiden genç olmaktan çok daha zor. Eskiden teknoloji yoktu, şimdi ise her yer teknoloji ile donandı. Gençlerin karşı koyamayacağı şeyler çevrelerinde fazlasıyla var." diye konuştu.
Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca, gençler için hayata geçirilen sosyal projelerin verimine dikkat çekerek, "Bunu söylediğime kızanlar oluyor ama artık gençlik merkezi yapmak, en az cami yapmak kadar önemlidir. Çünkü gençlerin bu alanlara gerçekten ihtiyacı var" dedi.
Geçmişten bugüne eğitim anlamında da önemli değişimler yaşandığına dikkat çeken Çamlıca, "20 yıl evvel eğitim, sokaktaki çocuğu içeriye sokmaktı, şimdi ise eğitim içerdeki çocuğu sokağa çıkartmaktır. Adama 'bilgisayarı kapat' diyorsun, 'kapattım, şimdi ne yapayım' diyor. Önemli olan 'şimdi' dediği zamanın içerisini doldurabilmek." ifadelerini kullandı.
Anne- babaların günlük hayatta sıkça,"Zamanın gençliğinde iş yok, bizim zamanımızda böyle değildi" diye serzenişte bulunduklarını ifade eden Çamlıca, "Çocukları okumayan, çocukları okutamaz, gençleri okumayan, gençleri okutamaz. Zamanın çocuğun zihin haritasına yansımasını iyi okuyan bir eğitimci ondan sonra bu şartlar altında çocukla sağlıklı iletişim kurmanın yol ve yöntemlerini aramalıdır. Bugün insanlık tarihi boyunca yaşanmamış bir dönem yaşıyoruz ve insanlık tarihinde teknolojinin insanları ve aileleri kuşattığı başka bir dönem olmamıştır. Daha da önemlisi bilgi verene ihtiyaç duyan bir nesil yetişmemiştir. Bugünün çocuklarının ne bilgiyi veren öğretmene ne de ansiklopediye ihtiyacı yok. Çünkü artık tüm soruların cevabına teknoloji ile ulaşıyorlar. Zaten eğitim bilgi aktarmak değil, bilinç vermektir. Amacından kopuk bir eğitim insana hiçbir şey katmaz" dedi.
Programa Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç ile öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.
(MT-BÖ)

22.12.2015 17:46:44 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Çankırı haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Çankırı Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER