14 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / EDİRNE HABERLERİ

EDİRNE BELEDİYESİ'NDEN VATANDAŞLAR KANDİL SİMİDİ İKRAMI
- EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI RECEP GÜRKAN:
- "KANDİLLER, BİZİ BİZ YAPAN ORTAK DEĞERİMİZDİR"KORAY USTABAŞI
EDİRNE (İHA) - Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Mevlid Kandili dolayısıyla Saraçlar Caddesi'nde Edirnelilere kandil simidi ikram etti. Kandillerin, milli ve dini bayramların Türk milletinin ortak değerleri olduğuna değinen Gürkan, "Edirne Belediyesi olarak milleti millet yapan bu ortak değerleri korumaya ve yaşatmaya çalışıyoruz" dedi.
Edirne Belediye Başkanlığı tarafından geleneksel hale getirilen Kandil Simidi ikramına Mevlid Kandili'nde de devam edildi. Selimiye Camii, Eski Cami, Üç Şerefeli, Mevlana Camileri ile Saraçlar Caddesi başta olmak üzere Edirne'nin 24 mahallesinde 15 bin adet kandil simidi ikram edildi.
Saraçlar Caddesi'nde Edirnelilerin kandillerini kutlayarak, vatandaşa kandil simidi ikram eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kandillerin, dini ve milli bayramların milleti millet yapan ortak değer olduğunu söyledi.
Türk milletine ait ortak değerleri Edirne Belediyesi olarak korumaya ve yaşatmaya çalıştıklarını ifade eden Gürkan, "Biz çok güzel bir ülkede yaşıyoruz. Dün Atatürk'ün Edirne'ye gelişinin 85. yıl dönümüydü, bugün de Mevlid Kandili. Hepsi de bizi biz yapan ortak değerlerimiz. Bu ülkede yaşayan hiçbir vatandaşımız, bizi biz yapan bu ortak değerden vazgeçmez. Kimse de bu milleti ortak değerleri üzerinden ayrıştırmaya kalkmasın. Türk halkı, Türk milletini ayrıştırmaya çalışanlara bu anlamda en güzel cevapları vermiştir, vermeye de devam edecektir" diye konuştu.
Tüm Müslüman aleminin Mevlid Kandili'ni kutlayan Gürkan, "Bazen 'niye Atatürk' diyorlar. En güzel cevabı bugün kutladığımız Mevlid Kandili'dir. Bizim için bu ülkede özgürce nefes aldığımız hergün 'Atatürk' demektir; Türk bayrağının göndere çekilmesi 'Atatürk' demektir; Mevlid Kandili'nin kutlanması 'Atatürk' demektir; minarelerden ezanların okunması 'Atatürk' demektir. Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman Türk askerleri sayesinde Türkiye Cumhuriyeti'nde kandillerimizi de bayramlarımızı da özgürce kutluyor, ibadetlerimizi özgürce yapıyor, bayrağımızı da özgürce dalgalandırıyoruz. İyi ki bu büyük Türk milletinin bir bireyiyiz, iyi ki bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nde özgürce yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.
(KU-MK-Y)

22.12.2015 16:07:34 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Edirne haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Edirne Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER