06 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / BİLECİK HABERLERİ

"KUZU OĞLAK BAKIM BESLEME" TOPLANTISICEM KAAN TOKA
BİLECİK (İHA) - Bilecik'te, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Programı kapsamında "Kuzu Oğlak Bakım ve Besleme" toplantısı düzenlendi.
Bilim ve Sanat Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleşen programa, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız, İl Müdür Yardımcısı Erkal Gedikli, Şube Müdürleri, Bilecik Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemil İnce, ziraat odası başkanları ve çiftçiler katıldı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız, yaptığı konuşmada, Bilecik'te Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğinin tarım danışmanı çalıştıran kuruluşlarımızdan biri olduğunu söyledi. Yıldız, "Bakanlığımız son yıllarda özellikle üretici birliklerini sivil toplum örgütlerini önemsemekte. İnsanların bir araya gelerek oluşturmasını istediği birlikler ve kooperatifler devlet tarafından desteklenmektedir. Amaç bu üretimi yapan işin içinde olan insanların kendilerinin oluşturduğu yönetimler kendi sorunlarını çözebilsinler ve bu birliklerimiz kendi dallarında hizmet yapabilecek pozisyona gelebilsinler. Birlik üyelerine maddi ve teknik destekler verilmekte ve bu vesileyle birliklerimize sahip çıkılmaktadır. Birlik üyelerimiz çalışan birliklerimizi ve kurumlarımızı zorlayacak bir şeyler isteyeceksiniz ki bizler de harekete geçeceğiz. Bunu yaparken laf olsun diye eleştirmeyeceğiz. Bir şeyi eleştirirken çözümünü de ortaya koymak gerekir. Birlikteki danışmanlarımız İl ve İlçe Müdürlüğündeki teknik personel her zaman çiftçinin hizmetindedir. Küçükbaş hayvancılıkta önemli olan döl verimidir. Döl verimini maksimum düzeyde yapamıyorsak karlı bir hayvancılık olmaz. Koç altı koyun sayısı önemlidir, ama en önemli olan doğan, yaşayan ve belli yaşa gelip de damızlık veya kurbanlık kuzu sayısıdır. Bunlara dikkat etmezsek kar oranı düşük olur. Döl verimi düşük, yavru ölümleri fazla, doğan kuzuların da bakım ve beslemesini iyi yapamıyorsak kaybedilen her kuzu o yılki kazancınızı götürür. Bu sebeple hem anaçlarımızı iyi seçmeli hem de bakım ve beslemeyi iyi yapmalıyız. Son yıllarda ilimiz küçükbaş hayvancılığında artış oldu ve daha bilinçli yapılmaya başlandığı için teşekkür ederim. Daha iyisini yapabilmek için gayret göstermeliyiz" dedi.
Bilecik Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemil İnce ise, tarımsal danışmanlık hizmetinin amacının çoğulcu etkin ve verimli bir yapıya kavuşmasını sağlamak olduğunu belirtti. İnce, "2014 yılında 1 tarım danışmanı ile 24 bin baş hayvana hizmet sağlarken şuan ise 2 tarım danışmanı ile 43 bin 172 baş hayvana hizmet sağlandığın" dedi.
Birlik Danışmanları Veteriner Sağlık Teknikeri Gönül İnce ve Veteriner Sağlık Teknikeri Nurcan Yardımcı "Kuzu ve Oğlaklarda Bakım ve Besleme" ve "Beslenmeye Bağlı Hastalıklar" ile Şube Müdür V. Devrim Toraman, "Koyun ve Keçilerde Yılboyu Aşılama Programı" konulu sunumlarının ardından toplantı sona erdi.
(CKT-MET-Y)

22.12.2015 15:43:13 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Bilecik haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bilecik Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER