Kurban Bayramınız kutlu olsun
21 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / MERSİN HABERLERİ

MESKİ'DEN BOZYAZI'DA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
- MESKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, BOZYAZI HALKINA, KURUMUN ÇALIŞMALARI, 2016 YILI YATIRIMLARI, BÜTÇESİ VE TARİFELERLE İLGİLİ BİLGİ VERDİALİ TANDOĞAN
MERSİN (İHA) - Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü İşletmeler Daire Başkanı Ali Rıza Özdemir, Bozyazı ilçesinde bilgilendirme toplantısı düzenledi. MESKİ İşletmeler Daire Başkanı Ali Rıza Özdemir, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 'Evsel Katı Atık' ücretlerinin su faturalarına yazılarak tahsil edileceğini söyledi.
MESKİ Genel Müdürlüğü'nün, merkez ve ilçelerde gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantılarının Bozyazı ayağında, vatandaşlara MESKİ'nin 2015 yılı faaliyetleri, 2016 yılı yatırım programı, 2016 mali yılı bütçesi, tam maliyet esaslı tarifelerin sunumu yapılırken, su tasarrufu ile ilgili bilgiler verilerek katılımcıların soruları yanıtlandı. Bozyazı Müftülüğü Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya, Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, MESKİ İşletmeler Daire Başkanı Ali Rıza Özdemir, Bozyazı-Aydıncık MESKİ Müdürü Adem Parlak, kurum amirleri, muhtarlar, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
"DAHA YAPACAK ÇOK İŞ VAR. BOZYAZILILARDAN SABIR İSTİYORUZ"
Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Ballı, Bozyazı Belediyesi olarak MESKİ'ye 20 milyon liranın üzerinde borç devrettiklerini hatırlatarak, "Eğer MESKİ bu borcu devralmasaydı Bozyazı'nın ödemesi hiç mümkün değildi. İller Bankası'ndan gelen paradan aylık yüzde 40 kestiler. Bu 20 milyon lira 10 sene sonra 40 milyona çıkardı" dedi.
MESKİ'nin işleri devraldıktan sonra çalışmaları en iyi şekilde yaptığını ve yapmaya devam ettiğini belirten Ballı, "Seçimden sonra MESKİ devir aldı en iyi şekilde çalışmalarını yaptı, yapıyor. Atıksu arıtma tesislerimiz Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz tarafından açıldı ve hizmette. Merkez Mahallesi kanalizasyon bağlantısı yapıldı. Birçok site yöneticisi bana teşekkür etti. Ben de 'Bana değil, MESKİ'ye teşekkür edin' dedim. Biz bu işe başladık MESKİ bitirdi. İnşallah önümüzdeki aylarda kenar mahalleleri de bağlamaya başlayacağız" diye konuştu.
Bozyazı'da yıllarca içme suyuyla, 4 yıl da yoluyla uğraştıklarını dile getiren Ballı, şimdi Bozyazı halkının sağlıklı ve temiz bir içme suyuna kavuştuğunu kaydetti. Bozyazı halkına sabrından dolayı teşekkür eden Ballı, MESKİ'nin ilerleyen yıllarda yapacağı hizmetler olduğunu, ayrıca su olmayan yaylalar için başvuru yaptıklarını belirterek, "Susuz yer kalmayacak. 2014'teki belediye sınırları içerisinde olan 10 mahallede eskiden döşenen su şebekesinin değişmesi için müracaatımız var. Ama her şey bir arada olmuyor, her şeyin bir zamanı var. Kanalizasyonun birinci etabının ihalesi yapıldı. MESKİ'nin daha yapacak çok işi var. Sadece Bozyazılılardan sabır istiyoruz" ifadelerini kullandı.
"BOZYAZI ATIKSU ARITMA TESİSİNİN MAYIS 2016'DA BİTİRİLMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR"
MESKİ İşletmeler Daire Başkanı Özdemir ise MESKİ'nin 6360 sayılı kanun öncesi yaklaşık 630 kilometrekarelik bir alana hizmet verdiğini, yasa sonrası bu alanın yaklaşık 25 kat büyüyerek 15 bin 853 kilometrekareye ulaştığını söyledi. Özdemir, hizmet verilen nüfusun ise 876 bin 958'den 1 milyon 682 bin 248 kişiye çıktığını ifade etti. MESKİ'nin il genelinde 777 bin 846 abonesi olduğu bilgisini veren Özdemir, MESKİ Genel Müdürlüğü'nün 2015-2019 Yılları Stratejik Planı'nda, İçmesuyu Yönetimi, Atıksu Yönetimi, Çevresel Yönetim ve Kurumsal Yönetim olmak üzere 4 adet faaliyet alanı, bu faaliyet alanlarına ait 10 adet amaç ve bu amaçlara ait 31 adet hedef belirlendiğini dile getirdi.
Kanun ve yönetmelik gereği Evsel Katı Atık ücretlerinin 1 Ocak 2016'dan itibaren su faturalarına yazılarak tahsil edileceğini de söyleyen Özdemir, şöyle devam etti: "Bozyazı ilçesindeki toplam abone sayımız 17 bin 736. Bozyazı'da 20 adet içme suyu deposu bulunmaktadır. Bozyazı Atıksu Arıtma Tesisi 46 bin kişiye göre yapılmıştır ve yapım işi ile ilgili olarak bugüne kadar 7 milyon TL harcama yapılmıştır. Tesiste işletmeye yönelik kabul hazırlıkları devam etmekte olup, işletmeye açılacaktır. MESKİ tarafından ilçeye 15 bin 652 metre içme suyu borusu döşenmiştir. Bozyazı kanalizasyon hattı yapım işi kapsamında 110 bin metre hat döşenecektir. Bugüne kadar 22 bin 500 TL harcama yapılmıştır. Tesiste çalışmalar devam etmekte olup, 2016 Mayıs ayı itibariyle bitirilmesi öngörülmektedir. Lenger Mahallesi Çaltı yerleşim birimi içme suyu terfi ve isale hattı yapımına ait hazırlıklar da devam etmektedir."
Özdemir, önümüzdeki dönemde Bozyazı'da yapılması planlanan hizmetler hakkında da bilgi verdi.
(ALT-KYM-Y)

22.12.2015 15:29:59 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Mersin haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Mersin Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER