Kurban Bayramınız kutlu olsun
10 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / ESKİŞEHİR HABERLERİ

KIZILAY'DAN "GÖRMEZDEN GELMEYİN" KAMPANYASIESKİŞEHİR (İHA) - Türk Kızılayı Eskişehir Şube Başkanı Yüksel Girgin, Suriye için yeni bir kampanyanın başlatıldığını anlattı.
Yaklaşık 5 yıldır Suriye'ye yardımlar götürdüklerini belirten Girgin, yeni kampanya hakkında bilgiler verdi. Tüm vatandaşların kampanyaya destek olmalarını beklediklerini söyleyen Girgin, "Yaklaşık 5 yıldır Suriye İnsanı Yardım Operasyonu'nu yürüten ve bugüne kadar milyonlarca Suriye vatandaşına yardım elini uzatan Türk Kızılayı 'Görmezden Gelmeyin' sloganıyla yeni bir kampanya başlattı. Kampanyanın amacı, kış nedeniyle zor günler geçiren Suriyelilerin içinde bulunduğu duruma işaret ederek, hayırseverlerin desteğini ihtiyaç sahipleri ile buluşturmak. Yaklaşık 2 milyon 200 bin insan Türkiye'ye kaçmak zorunda kaldı. Türk Kızılayı, ilk çadırkenti Hatay'ın Yayladağı'nda kurdu. Hatay'da kurulan 5 çadırkentin ardından Kilis'te konteyner kent oluşturuldu. Sonrasında Gaziantep, Şanlıurfa, Osmaniye, Adıyaman, Kahramanmaraş, Adana, Malatya ve Mardin'de çadırkentler ve konteyner kentler olmak üzere 22 barınma alanı kurdu. Özellikle geçtiğimiz günlerde Valiliğimiz, Türk Dünyası Vakfımız, üniversitelerimiz, kamu kurumlarımız ve vatandaşlarımız tarafından katkı sağlanarak hazırlanan 6 tır, Türk Kızılayı olarak tarafımızca teslim alınmış ve Türkmen vatandaşlarımıza ulaştırılmıştır" dedi.

"TÜRKMENLERİN YEMEK VE EKMEK İHTİYACI MOBİL FIRINDA ÜRETİLİYOR"
Türk Kızılayı Eskişehir Şube Başkanı Yüksel Girgin, Bayırbucak Türkmenlerine yapılan yardımlardan da bahsetti. Bölgeye ulaştırılan yardımlar hakkında sayı veren Girgin, "Bayırbucak Türkmenlerine gerçekleşen saldırılardan bugüne, Türk Kızılayı bölgede ekiplerini görevlendirmişdir. Türk Kızılayı; 2 bin 523 adet çadır, 24 bin 500 battaniye, 2 bin 900 adet yatak, 250 bin parça kıyafet, 180 bin litre su, yaklaşık 30 bin adet hijyen seti ve sanitasyon malzemesi, ilaç, tıbbi sarf malzemesi ve tıbbi cihaz yardımını içeren insani yardım malzemelerini bölgeye ulaştırmıştır. Çadırlarda yaşam mücadelesi veren Türkmenler için her gün Yayladağı merkezde kurulu olan mobil mutfakta yemek pişiriliyor. Diğer kamplara sevk gerçekleştiriliyor. Benzer şekilde Türkmenlerin ekmeği de Kızılay tarafından kurulan mobil fırında üretiliyor. Bu çerçevede kış şartlarının sertleşmesiyle oluşan insani dramı 'Görmezden Gelmeyin' sloganıyla tüm vatandaşlarımızın desteğini beklediğimiz kampanyaya davet etmek istiyorum. Hayırseverler, Türk Kızılayı'nın tüm bankalardaki 2868 numaralı hesabından, 2868 SMS hattından, 168 çağrı merkezinden veya bizzat şubelerimizden bağışlarını yapabilirler" şeklinde konuştu.
(MSY-MET-Y)

22.12.2015 15:24:02 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Eskişehir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Eskişehir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER