16 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / HAKKARİ HABERLERİ

HAKKARİ'DE 'KADIN ŞİDDETİNE HAYIR' YÜRÜYÜŞÜMİMAR KAYA
HAKKARİ (İHA) – Hakkari'de Colemerg Kadın Bileşenleri tarafından kadına şiddeti ve kumar oyunlarına karşı yürüyüş düzenlendi.
Kadınların düzenleyeceği yürüyüş öncesi çevik kuvvet ekipleri zırhlı araçlar desteğinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Bulvar Caddesi üzerinde bulunan Bınevş Kadın Merkezi önünde toplanan kalabalık, "Erkek şiddeti ideolojiktir, öz savunma haktır" pankartı ve ellerindeki def ve ağızlarındaki düdüğü çalarak yürüyüşe geçtiler. Polis grubun yolu trafiği kapattığı gerekçesi ile yürüyüşlerini kaldırıma çıkarak devam ettirilmesini istedi. Bir süre kaldırımda yürüyen kadınlar tekrar yola çıkınca bu defa hazırda bekletilen çevik kuvvet ekipleri grubu ablukaya alarak kaldırıma sürükledi. Bunun üzerine hazırda bekletilen 7 zırhlı araç ile 3 toplumsal olaylara müdahale aracı ise olası taşkınlıklara karşı hazırda bekletildi. Grup yürüyüş halinde belediye binası önüne geçerek burada basın açıklaması yaptı.
Burada Colemerg Kadın Bileşenleri adına basın açıklamasını okuyan HDP İl Eş Başkanı Emine Armut, 'Kadının sömürüsü ve ezilmişliği izlenen bu politikalarla beraber daha da derinleşiyor. Erkek egemen zihniyetin ürünü olan savaş ve militarizm yükseldikçe. bunun en büyük mağduriyetini kadınlar ve çocuklar yaşıyor. Çünkü savaş demek gözyaşı, yoksulluk, taciz ve tecavüz demek. Tarih kadınların nasıl bir savaş aracı olarak kullandığına dair örneklerle doludur. Son süreçte ne yazık ki ilimizde kadın intiharları ve ölümleri artmakla beraber, kadınlarımız en yakınlarında bulunan erkekler tarafından şiddetin her türlüsüne maruz kalmaktadır" şeklinde konuştu.
Ahlaki yozlaşmanın bir örneği olan tombala, kumar, okey ve benzeri oyunlarıyla kişiyi başta topluma ve ailesine karşı yabancılaştırarak burada yaşanan maddi kayıplar nedeniyle erkeğin kadın üzerindeki iktidarını ve şiddetin derenleştirildiğini söyleyen Armut, "İlimizde yüzlerce kadın ve aile bu durumun mağdurudur. Yaşanan bu durumlardan dolayı birçok aile parçalanmakta ve birçok çocuk bu şiddet ortamında büyümektedir" dedi.
Kadınlar daha sonra sessiz bir şekilde dağıldılar.
(MK-FT-MSA-Y)

22.12.2015 14:51:46 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Hakkari haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Hakkari Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER