14 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / AYDIN HABERLERİ

MAHMUT ESAT BOZKURT KUŞADASI'NDA ANILDIZAFER HACISALİHOĞLU
AYDIN (İHA) - Türkiye'nin ilk adalet bakanı Kuşadalı Mahmut Esat Bozkurt, ölümünün 72'inci yıldönümünde Kuşadası'nda düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı.
Atatürkçü Düşünce Derneği Kuşadası Şubesi öncülüğünde, Kuşadası Belediyesi, Aydın Barosu ve Mahmut Esat İlköğretim Okulu Vakfı'nın katkılarıyla düzenlenen anma programı, Kuşadası Mahmut Esat Bozkurt İlkokulu'nda Bozkurt hayrına lokma dökülmesiyle başladı. Lokma hayrının ardından Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel Sahnesi'nde "Ölümünün 72'inci Yılında Mahmut Esat Bozkurt" başlıklı bir panel düzenlendi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Mahmut Esat Bozkurt ve silah arkadaşları için saygı duruşu ile başlayan panele Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kuşadası İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Bozkurt'un yakınları ve STK temsilcileri katıldı.
Panelin açılışında konuşan Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy ise Kuşadası'nın Mahmut Esat gibi bir değere sahip olmasının büyük bir onur olduğunu belirterek "İlçemiz böyle insanlar yetiştirdiği için oldukça şanlı ve şanslı bir ilçedir. Bugün ki Cumhuriyette, bugün ki adalet sistemimizde ne varsa kökleri Mahmut Esat Bozkurt, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve diğer Kurtuluş Savaşı kahramanlarına aittir. Böyle bir evlada sahip olduğu için öncelikle Bozkurt ailesini ve bugünü organize eden tüm kuruluşlarımızı kutluyorum ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum" dedi.
Açılış konuşmalarının ardından ADÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Günver Güneş'in moderatörlüğünde DEÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Uyar, DEÜ İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Kızılsümer Özer, DEÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Münevver Aktaş ve Araştırmacı Yazar Nail Topal Mahmut Esata Bozkurt'un siyasal, ideolojik yaşamını ve çalışmalarını anlattı.
(ZH-MB-İK-Y)

22.12.2015 14:14:42 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Aydın haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Aydın Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER