17 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / GAZİANTEP HABERLERİ

ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ PROJESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
- GSO TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN PROJE İLE ATIKLARIN ETKİN KULLANIMI HEDEFLENİYOR
- GSO YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI ADNAN ÜNVERDİ:
- "ÇEVREYE DUYARLI ÜRETİM YAPAN, ATIKLARINI DEĞERLENDİREREK EKONOMİYE KAZANDIRAN FİRMALAR, RAKİPLERİNDEN BİR ADIM ÖNE ÇIKIYOR"GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Sanayi Odası (GSO), endüstride atıkların değerlendirilerek kaynakların etkin kullanımı ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla 'Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz' projesini hayata geçiriyor.
Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezleri Destek Programı kapsamında, İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen ve GSO liderliğinde yürütülen, 'Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi" bilgilendirme toplantısı,Sanayi Odası Meclis Salonu'nda yapıldı. GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi, küresel rekabet ortamında müşterilerin beklentilerinin sürekli değiştiğine işaret ederek, çevreye duyarlı üretim yapan, atıklarını minimize eden ve hatta atıklarını değerlendirerek ekonomiye kazandıran firmaların rakiplerinden bir adım daha öne çıktığını söyledi. Ünverdi, "Sanayi kuruluşlarının karşılıklı fayda sağlayacak ortaklıklar kurması olarak tanımlayabileceğimiz endüstriyel simbiyozü, atıkların değişimi, ortak enerji kullanımı, ve ortak kaynak kullanımı olarak tanımlayabiliriz. Artık, ülkemizin kalkınma ve bölgesel planlarında DA yer alan endüstriyel simbiyoz, hem sürdürülebilir çevre için hemde işletmelerimizin verimliliklerinin artması noktasında önem arz etmektedir. Ortak kaynak kullanımı, üretim maliyetlerinin azaltılması, çevreye duyarlı üretim gerçekleştirilmesi ve müşterilerinin beklentilerini karşılamaları noktasında simbiyoz önemli bir çalışma olarak karşımıza çıkmaktadır dedi.

İLK EKO ENDÜSTRİYEL PARK KURULACAK
Toplumda çevre bilincinin geliştirilmesi, sanayinin çevreyle uyumlu üretim yapması için çalışmalar yapmayı hedefleyen GSO'nun, 1998 yılında Atık Geri Dönüşüm Borsası'nı kurduğunu anımsatan Ünverdi, Gaziantep Endüstriyel Simpiyoz Projesi ile ilk eko endüstriyel parkın kurulacağını ifade etti. Ünverdi, "Kalkınma Bakanlığı'nın, Cazibe Merkezleri Destek Programı kapsamında finanse edilen projemiz ile ilimiz organize sanayi bölgesini içine alan bir fizibilite çalışması gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma ile ilimizdeki simbiyoz olanakları belirlenecek ve bu olanakların ön fizibiliteleri hazırlanacaktır. Süreç sonunda öncelikli 3 olanak için hazırlanacak ön fizibilite raporları ve uygulama sürecinin planlarını içeren detaylı fizibilite raporu, Kalkınma Bakanlığına sunulacaktır. Kalkınma Bakanlığı tarafından raporların değerlendirilmesi sonrasında projenin 2. fazına geçilecek ve uygulama süreci başlatılacaktır.Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projemiz içerisinde, yeni kurulacak olan bu sanayi bölgemizin Eko Endüstriyel Park olarak tasarlanması için yol haritası çıkartılacaktır. Sanayi bölgesinin bir bölümü endüstriyel simbiyoz mantığı ile dizayn edilerek, ülkemizdeki ilk eko endüstriyel parkın da Gaziantep'te kurulmasını hedefliyoruz" diye konuştu.
Ünverdi, Polateli-Şahinbey OSB ile ilgili çalışmaların devam ettiğini de kaydetti.

ÖNEMLİ BİR PROJE''-
İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bülent Özkan da konuşmasında, kuruldukları günden beri bölgenin ve ülkenin kalkınmasını sağlayacak projelere destek verdiklerini belirtti. Alternatif enerji üretiminde önemli bir proje olduğunu belirten Ünverdi, "Bu proje ile bölgemizdeki atıkların değerlendirilmesi sağlanacak. Projenin daha çok finansman boyutuna destek veriyoruz. Umarım projedeki fizibilite çalışmaları başarılı sonuçlanır ve bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasında yol gösterici olur. Uygulama noktasında projeye destek olacağız" ifadelerine yer verdi.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Latif Karadağ ise, "Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi'nin alternatif enerji noktasında önemli bir proje olduğunu vurguladı. Büyükşehir Belediyesinin, alternatif enerji konusunda son 2 yıldır ciddi çalışmalar yaptığını anlatan Karadağ, 'Simbiyoz Projesi'nin de alternatif enerji üretme noktasında çok önemli bir proje olacağını düşünüyorum. Gaziantep sanayisiyle ülkemizde söz sahibi bir ülke. Sanayide nasıl söz sahibi isek simbiyoz alanında da söz sahibi olmamız gerekiyor. Bu önemli çalışmadan dolayı GSO ve İpekyolu kalkınma Ajansı'na çok teşekkür ediyorum" dedi.

"ULUSAL BİR PROJE YAPIYORUZ"
Ortadoğu Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Göksel Demirer de sunumunda, endüstriyel simbiyoz uygulamaları ile AB ülkelerinde yıllık 1,4 milyar avroluk kaynak tasarrufu sağlanmasının öngörüldüğünü bildirdi. Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi'nin önemini dile getiren Prof. Dr. Demirer, 10. Kalkınma Planı'nda da endüstriyel simbiyoz uygulamaları hedefi belirlendiğini kaydetti. Demirer, "Yani biz sadece Gaziantep'e bir proje yapmıyoruz, T.C. devletinin 10. Yıl Kalkınma Planı Verimlilik Strateji'nde koyduğu somut bir hedefe yönelik adımlar atmaktayız. Bu bölgesel değil ulusal bir projedir'' dedi.

PROJE
Süresi 9 ay olan Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi ile Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'ndeki çeşitli sektörler arasında endüstriyel simbiyoz olanakları belirlenecek ve seçilecek 5 firma ile endüstriyel simbiyoz olanakları için detaylı fizibilite çalışmaları gerçekleştirilecek. Çalışmalar kapsamında OSB'deki firmalar arasındaki atık değişimi, lojistik ve altyapının ortak kullanımı işbirliği olanakları bazlı endüstriyel simbiyoz potansiyeli detaylı olarak çalışılacak. Fizibilite çalışmalarında, önerilen endüstriyel simbiyoz olanağının işletmelere uygunluğu, yapılacak yatırımın geri ödeme süresi, ürün kalitesine ve işletme süreçlerine olası etkileri, işçi sağlığı ve işyeri güvenli üzerindeki etkileri bazlı detaylı çalışmalar firmalar özelinde toplanacak veriler kullanılarak gerçekleştirilecek. Proje kapsamında ayrıca OSB için belirlenen endüstriyel simbiyoz potansiyeli, ''Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi'nin (OSB) 'Eko-Endüstriyel Park' olarak yapılandırılması için fizibilite çalışması da gerçekleştirilecek.
Önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek çalıştay faaliyetleri ile farkındalığın arttırılarak projeye daha fazla hedef kitlenin katılımının sağlanması amaçlanıyor. Endüstriyel simbiyozla, atıkların değerlendirilmesi ile ekonomik katkı, atıkların hammadde olarak kullanılabileceği yeni yatırım alanlarının ortaya çıkması, yeni yatırımlar ile istihdam artışı, ortak kullanım imkanları ile biri maliyetinin düşürülmesi ve rekabet gücünün artırılması, kaynakların etkin kullanımı ve çevresel sürdürülebilirlik amaçlanıyor.
(SD-Y)

22.12.2015 13:37:49 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Gaziantep haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Gaziantep Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER