15 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / VAN HABERLERİ

ÇİFTÇİLER BRUCELLA HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİSERKAN ASLAN
VAN (İHA) - Van Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Gürpınarlı çiftçiler brucella konusunda bilgilendirildi.
Gürpınar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına YYÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Cumali Özkan, Gürpınar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Faruk Sönmez, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Desteği (TYDD) Birimi personelleri ile çiftçiler katıldı. Türkiye'de 2006 yılında yürürlüğe konan ve yüz yüze eğitimi esas alan, geleneksel tarımsal üretimden entansif üretime geçişte çiftçinin uzman nezaretinde uygulamalı ve görsel uygulamasını esas alan ve bu şekilde çiftçide özgüven ve kabuğunu kırma yetisini geliştiren bu uygulamanın Van'da da 2011 yılında ilk kez uygulanmaya başlandığı belirtildi. Van'ın Türkiye'de en fazla hizmet sunulan ikinci il konumuna yükseldiğinin belirtildiği toplantıda, TYDD kapsamında hizmet sunan 4 veteriner hekim, 68 mühendis ve 55 tekniker ile teknisyen olmak üzere toplam 127 kişinin görev yaptığı kaydedildi. Van'da çiftçilerin geleneksel yetiştiricilikten vazgeçirilmesi, tarımsal üretimde kalite ve verim artışının sağlanması ve modern tarım uygulamalarının benimsenmesinin önemi anlatıldı.
Daha sonra kürsüye gelen YYÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Cumali Özkan ise, Gürpınar ilçesinde koyun sayısının fazla olduğunu ve bu nedeniyle brucella hastalık riskinin yaygın olduğunu belirtti. Hastalık ile ilgili koruma, mücadele yöntemleri ve aşılamanın önemi hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Özkan, alınması gereken tedbirler konusunda da çiftçilere açıklamalarda bulundu.
Gürpınar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Faruk Sönmez de, TYDD hizmetlerinin etkinleştirilmesi için TYDD'nin önemi hakkında bilgiler sunması ile toplantı sona erdi.
(SER-MSA-Y)

22.12.2015 13:36:25 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Van haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Van Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER