10 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / ESKİŞEHİR HABERLERİ

TEK BİR DAVRANIŞ HAYAT KURTARIR
- ASPİR ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ GENEL MÜDÜRÜ VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI BARAN ÖZGÖR:
- "GERÇEKLEŞEN 100 KAZANIN 80'İ EMNİYETSİZ DAVRANIŞLAR YÜZÜNDEN ORTAYA ÇIKMAKTADIR"MUSTAFA YILDIRIM
ESKİŞEHİR (İHA) - Aspir Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Genel Müdürü ve İş Güvenliği Uzmanı Baran Özgör, çalışanların iş güvenliği ve sağlığı konusunda eğitim almasının önemli olduğuna dikkat çekti.
İş kazalarının nedenleri araştırıldığında emniyetsiz davranışların ilk sırada olduğu görüldüğünü dile getiren Baran Özgör,"Bugün gerçekleşen 100 kazanın 80'i emniyetsiz davranışlar yüzünden ortaya çıkmaktadır yani davranışlarımızı değiştirdiğimizde 100 kazanın 80'i engellenmiş olacaktır. Bu bağlamda eğitimlerin amacı çalışanların bilgi beceri davranış ve tutumlarının ölçülebilir şekilde ortaya konması ve iyileştirilmesini sağlamaktır" dedi.
Günümüzde bir çalışanın iş yerinde fiili olarak işe başlayabilmesi için tehlike sınıfına bağlı olarak değişmekle beraber en az 8 saat İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi alması gerektirdiğini dile getiren Baran Özgör, eğitim hepimizin bildiği gibi çok önemli bir konudur ve ne yazık ki ülkemizde gereken önem verilmemektedir. Bazı işyerlerinde eğitimler ne yazık ki ayak bağı olarak görülmekte zaman ve iş kaybı olarak düşünülmektedir. Hâlbuki günümüzde gelişmiş ülkelerde çalışanları bırakalım iş yerine gelen ziyaretçilere dahi iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili eğitimler verilmektedir. Ünlü bir düşünür' eğitimleri kayıp olarak düşünenler, cehaletin bedelini hesaplamalıdır' der. Ölümlü iş kazası sayısında Avrupa birincisi dünya üçüncüsü olduğumuzu düşünürsek eğitimlere verilmesi gereken önem daha çok öne çıkmaktadır" şeklinde konuştu.
YÜKSEK CEZASI VAR
Mevzuattaki yeni değişikliklere göre iş yerleri az tehlikeli,tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere 3 farklı tehlike sınıfında değerlendirildiğini ve her çalışan tehlike sınıflarına göre belirlenmiş sürelerde eğitim almak zorunda olduğunu ifade eden Özgör, "Eğitim almamış her çalışan için 1000 TL para cezası vardır ve bu cezalar tehlike sınıfına göre artırılmaktadır.Yani bir iş yerinde 10 kişi çalışıyorsa ve eğitim verilmemişse 10 bin TL ceza söz konusu olacaktır" diyerek uyarıda bulundu.
GENİŞ EĞİTİM ÇEŞİTLERİ
Eğitim başlıkları hakkında da açıklamalarda bulunan Özgör son olarak şunları söyledi:
"Öncelikle iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri vardır, daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kuruluşlardan alınması gereken Mesleki Eğitimler gelmektedir. Ayrıca kimyasal madde eğitimi, iş kazası sonrası işe dönüşlerde verilmesi gereken eğitimler, çalışan temsilcisi özel eğitimi, söndürme, arama kurtarma, koruma, ilk yardım eğitimleri, elle taşıma ve kaldırma eğitimi, yüksekte çalışma eğitimi, iş ekipmanlarının güvenli kullanımı ile ilgili eğitimler ana başlıkların bazılarıdır. ASPİR olarak iş yerinde görevlendireceğimiz İş Güvenliği Uzmanı İşyeri Hekimi ve yardımcı sağlık personelleriyle İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerini mevzuata uygun olarak gerçekleştirmekteyiz."
(MY-MET-Y)

22.12.2015 13:29:33 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Eskişehir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Eskişehir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER