16 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / GAZİANTEP HABERLERİ

TÜRKİYE'DE DİJİTAL ŞİRKET DÖNEMİ BAŞLIYOR
- DİJİTALLEŞEN ŞİRKETLER REKABETTE AVANTAJ KAZANIYORGAZİANTEP (İHA) - Gelişen teknolojilerle birlikte şirketler dijitalleşerek rekabette bir adım öne geçiyor. E-genel kurul, e-imza, e-fatura, e-defter, e-beyanname ve e-tebligat derken şirketler her geçen gün dijital dünyadaki yerlerini biraz daha sağlamlaştırıyorlar.
Sistem Global Danışmanlık Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. Gaziantep Bölge Koordinatörü Yeminli Mali Müşavir Erol Çember, şirketlerin dijitalleşmesinin yararlarına dikkat çekti. YMM Erol Çember, teknolojiyi etkin ve verimli kullanarak dijitalleşen şirketlerin, bir çok işlemi kağıt kullanmadan gerçekleştirdiğini, bunun da maliyetleri düşürdüğünü, zamandan tasarruf sağlandığını ve dolayısıyla verimliliği arttırdığını ifade etti. Şirketleri dijitalleşmeye yatırım yapmaya çağıran YMM Erol Çember, "Maliye Bakanlığımız teknolojiyi çok etkin bir şekilde kullanarak mükelleflere kolaylıklar sağlıyor. Elektronik ortamda yapılan işlemlerin sayısı her geçen gün artarken, şirketlerin dijital dünyada yaşanan bu değişime ayak uydurması gerekiyor. Dijital teknolojileri takip eden ve kendilerini yenileyen şirketler, rekabet ortamında önemli avantajlara sahip oluyor. Maliyetler önemli ölçüde düşüyor, işlemlerin gerçekleşme süresi kısalıyor ve karlılık oranları da artıyor" dedi.
ŞİRKETLERE BÜYÜK KOLAYLIK
Çember, bazı şirketlerin genel kurullarını da elektronik ortamda yaptığını hatırlatarak, digital genel kurula katılımların ise istenilen yerden sağlanabildiğini ifade etti. Çember, "Örneğin artık bazı şirketlerimiz genel kurullarını elektronik ortamda yapıyorlar. Şirket hissedarları ve ortaklar istedikleri yerden elektronik genel kurula katılıyor. Görüş belirtiyorlar ve oy kullanıyorlar. Toplantı sonunda da imzalar e-imza olarak atılıyor. Toplantı tutanakları da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı temsilcisine elektronik belge olarak gönderiliyor. Artık şirketlerin arşivleri de dijital ortama taşınıyor. Böylece arşiv için geniş alanların ayrılmasına gerek kalmazken, aranan bilgi ve belgeler de daha kolay şekilde bulunuyor. Bütün bu olumlu gelişmeler ticaret hayatının daha hızlı, güvenli ve düşük maliyetle devam etmesini sağlıyor" diye konuştu.
DAHA YEŞİL BİR DÜNYAYA KATKI
Çember, digitalleşen şirketlerin, çevreye de katkı sağladığını ifade etti. Şirketlerin dijitalleşmesinin son derece çevreci bir uygulama olduğunu vurgulayan Çember, "Şirketlerde işlemlerin dijital ortamda yapılması demek, aynı zamanda kağıt tüketiminin azalması demektir. Kağıt kullanımının büyük ölçüde azalmasına neden olan dijitalleşme, daha az ağaç kesilmesi ve daha yeşil bir dünya için de desteklenmesi gereken bir olgudur" diyerek sözlerini tamamladı.
(SD-Y)

22.12.2015 13:14:22 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Gaziantep haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Gaziantep Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER