10 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / BARTIN HABERLERİ

REKTÖR YARDIMCISI PROF. DR. ÇÖĞENLİ: "TÜRKİYE'DE 500 BİN CİLT EL YAZMASI KİTAP MEVCUT"
- ÇÖĞENLİ: "OSMANLI DÜNYAYI KILIÇLA DEĞİL İLİMLE FETHETTİ"AKİF YAMAN
BARTIN (İHA) - Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadi Çöğenli Barın Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'nde "Orta Asya'da Türk İlim Adamları" başlıklı konferans verdi.
Yaptığı konuşmada, Harezmi, Biruni, Farabi, İbn-i Sina, Ali Kuşcu, Zamahşeri ve benzeri onlarca ilim adamının Orta Asya'da Buhara, Taşkent, Semerkant gibi medeniyet merkezlerinde yetiştiğini ifade eden Çöğenli, "Biz bugün onların yazdığı eserleri okumayı bırakın, bu eserleri gereğince tahlil ederek kataloglayamadık" dedi.
İstanbul kütüphanelerinde 500 bin cilt yazma eserin bulunduğunu, bu eserler üzerinde çalışmalar yapılması gereğinden söz eden Porf. Çöğenli, Orta Asya'daki Türk Bilginlerinin binlerce cilt eserleri üzerinde çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti.
Çöğenli şöyle devam etti: "Türk Alimlerinin İslami ilimlerin her alanında eserler yazmıştır. Ünlü bilgin Zamahşeri Araplara "Dillerinizi gelin benden öğrenin" diyebilecek derecede Arapça bilmekteydi. Orta Asya'da yetişen muhaddisler, hadis hafızları 100 bin hadisi metin ve senetleriyle ezbere biliyorlardı. Yine Fıkıh Alim İmam Serahsi her cilti beşyüz sayfa olmak üzere, 60 ciltlik fıkıh kitabını yazmıştır. Orta Asya fıkıh alimleri sayesinde İslam Fıkhı günümüze kadar ulaşmıştır."
(AY-SA)

22.12.2015 13:07:19 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Bartın haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bartın Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER