18 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / ESKİŞEHİR HABERLERİ

TÜRK DÜNYASI TEMSİLCİLERİ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ'NDE BULUŞTUESKİŞEHİR (İHA) - Eskişehir'de bulunan ve Türk Dünyası alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, akşam yemeğinde bir araya geldiler.
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (TÜDAM) çağrısı üzerine üniversite içerisinde bulunan Taş Bina Restoran'da bir araya gelen başkan ve temsilcilere, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal da eşlik etti. Toplantıda, Türk Dünyası alanında sivil toplum kuruluşları ile üniversitenin beraber yapabileceği çalışmalar üzerine fikir alışverişinde bulunan katılımcılar, daha sonra karşılıklı önerilerde bulunarak gelecek dönemde yapılacak olan etkinliklerin temelini attılar.
Sivil toplum kuruluşlarının kendilerini tanıtmasının ardından söz alan TÜDAM Müdürü Doç. Dr. Emine Kolaç, TÜDAM Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Makbule Sabziyeva ve TÜDAM personeli Arş. Gör. Emrullah Tören'i katılımcılara tanıttıktan sonra, planladıkları etkinlikler hakkında bilgi verdi. Merkez olarak hem akademik alanda hem de kültür-sanat alanında çeşitli etkinlikler yapmayı planladıklarını söyleyen Kolaç, yakın zamanda her ülkenin öğrencileri tarafından kendi kültürünün tanıtılacağı günlerin yanısıra, çevrimiçi bir Türk Dünyası kütüphanesi oluşturmayı düşündüklerini belirtti. Kolaç, bu kütüphanenin önce Türk Dili ve Edebiyatı alanı ile başlayıp zamanla tüm alanların yer alacağı büyük bir arşiv olacağını da sözlerine ekledi.
Sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcilerinin de sırayla söz alıp fikirlerini sundukları toplantı, Rektör Gündoğan'ın, Türk Dünyası ve Türk Kültürü'nün tanıtımı konusunda yapmayı planladıkları çalışmalardan bahsetmesi ile sona erdi. Gündoğan, toplantıya katılan herkese teşekkürlerini iletti.
Toplantıda başkan veya temsilci düzeyinde temsil eden sivil toplum kuruluşları ise şöyle oluştu;
"Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği, Türk Ocakları, Makedonya Türkleri Derneği, Kuzey Kafkas Kültür Derneği, Abhaz Kültür Derneği, Türk Dünyası Vakfı, Kuzey Kafkas Karaçay Balkar Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Eskişehir Kırım Derneği, Eskişehir Kırım Halk Bilim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Kırım Gelişim Vakfı, Eskişehir Kazan Tatarları Kültür Yardımlaşma Derneği, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Ertuğrul Gazi Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu, Muhacir Dernekleri Federasyonu."
Türk Dünyası Temsilcileri, bu buluşmanın çok verimli ve olumlu geçtiğini belittiler.
(İHA-MET-Y)

22.12.2015 11:56:39 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Eskişehir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Eskişehir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER