07 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / TEKİRDAĞ HABERLERİ

"İLETİŞİM YOLUYLA DOLANDIRICILIK" TOPLANTISIAHMET KARDEŞ
TEKİRDAĞ (İHA) – Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde, İçişleri Bakanlığı'nca yayımlanan genelge kapsamında halka doğrudan tesir edebilecek kamu kurum ve kuruluşları ile STK temsilciliklerine "İletişim Yoluyla Dolandırıcılık" konulu bilgilendirme semineri verildi.
Çerkezköy Polisevi'ndeki toplantıda, katılımcıların edindikleri bilgileri vatandaşlara anlatarak, son zamanlarda artan iletişim yoluyla dolandırıcılık olaylarının önüne geçilmesi hedefleniyor.
Dolandırıcılık suçunun en genel anlamıyla, bir kişiyi çeşitli hilelerle aldatarak, kendisine ya da başkasına menfaat sağlamak amacıyla yapılan kasıtlı eylem olarak tanımlanabileceğini belirten Komiser Mehmet Demir, "Dolandırıcılık suçu, türlerine göre farklılık göstermektedir. Ülkemiz genelinde en yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi 'Kontör/Para Dolandırıcılığı' şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılıktır. Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında, şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmaktadırlar. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşlarımızın iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırmaktadırlar" dedi.

KANDIRMA YÖNTEMLERİ
Dolandırıcıların vatandaşları kandırma yöntemleriyle ilgili ayrıntılı bilgi veren Mehmet Demir şöyle devam etti:
"Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara, terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı söyleniyor. Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı söylenerek kandırılıyor. Ayrıca, İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği bildiriliyor. Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği, operasyon bitimi parayı iade edecekleri gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar."

"TEKNOLOJİDEN DE FAYDALANIYORLAR"
Bunların yanı sıra dolandırıcıların kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde insanların telefon ekranında "155 Polis imdat tarafından aranıyor" gibi gözükecek şekilde arama yapabildiklerine de dikkat çeken Demir, "Bu sayede vatandaşın güvenini kazanabiliyorlar. Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler. Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına 'hediye kazandınız' ya da 'çekiliş kazandınız' gibi SMS'ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilirler" diye konuştu.

"ARAMANIZI İSTEDİKLERİ NUMARALARI KESİNLİKLE ARAMAYIN"
"Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için; Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez" diyen Komiser Mehmet Demir, konuşmasını şöyle sonlandırdı:
"Sizi telefonla arayarak kendisini polis, savcı, asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın. Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 Polis İmdat hattını arayın ya da en yakın emniyet birimine müracaat edin."
(AK-MEF-Y)

22.12.2015 11:18:50 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER