09 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / BOLU HABERLERİ

BAŞKANDAN HEM TEŞEKKÜR HEM MÜJDE
- BELEDİYE BAŞKANI ALAADDİN YILMAZ BOLU HALKINA MÜJDE VERDİBÜLENT VELİOĞLU
BOLU (İHA) - Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, bugüne kadar yapılan yol çalışmalarında özverili davranan ve arazilerinden yola karşılıksız terkler yapan Bolu halkına teşekkürlerini sunarak bir de müjde verdi.
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, bugüne kadar Bolu Belediyesi tarafından yapılan yeni yol açımı, yol genişletmesi gibi konularda arazilerinden bedelsiz olarak yola terkler yapan Bolu halkına teşekkür etti. Başkan Yılmaz ayrıca çok sayıda gazetecinin katıldığı bir basın toplantısı düzenleyerek Bolu halkına bu konu ile alakalı bir de müjde verdi. Başkan Yılmaz, "Bundan sonra yol yapımı için kamuya terk edilen, bağışlanan yerlerle ilgili terk işlemlerinin tüm giderleri, belediyemize müracaat edilmesi halinde bedelsiz olarak, yani vatandaşımızın cebinden hiç para çıkmadan gerçekleştirilecek" dedi.
Bolu Belediye Meclisi'nin kararıyla önemli bir mağduriyetin giderildiğini müjdeleyen Başkan Yılmaz, "Bugün sizlerin aracılığıyla sevgili Bolu halkına bir müjde vermek istiyorum. Bolu Belediye Meclisi'nin son toplantısında aldığı kararla önemli bir mağduriyet giderildi. Bu kararla Bolu Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz her projede, yaptığımız her yatırımda, bizlere destek olan halkımızın bir talebini daha yerine getirme fırsatını elde ettik. Halkımız da bu yolda bizi yaptığı fedakarlıklarla her zaman destekledi. Bolu halkı, Türkiye'nin hatta dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir duyarlılıkla, özel mülke giren arazilerini belediyemize gönül rızası ile verdi. Biz de yollarımızı Bolu halkının özverisi ile kamulaştırmaya gerek kalmadan yaptık ve vatandaşımızın hizmetine açtık. Böylece tek kuruş vermeden kamulaştırma yapan şehir olarak, projelerimiz hızlıca daha az maliyetle gerçekleştirebildik. Bu konuda belediyemizin önünü açan, bize destek veren tüm vatandaşlarımıza minnettarız. Ancak halkımıza hizmet götürmenin heyecanı ile bir noktayı ne yazık ki atladık. Fedakarlık eden vatandaşlarımız, arazilerinden kamuya terk ettikleri bölümlerin, tapuda terk işlemleri yapılmadığı için vergisini ödemek zorunda kaldı. Fiilen arazinin kamuya bağışladığı bölümü, hukuken kendi üzerinde gözüktüğü için tüm tapu metrekaresi üzerinden vergisini ödüyor. Örneğin 800 metrekare arsaya sahip olan bir vatandaşımız, yüz metrekaresini kamunun kullanımına verdi. Ama her yıl vergisini 800 metrekare olarak ödüyor. Bundan sonra bu durum değişecek" diye konuştu.
Belediyeye yol yapımında arsasının bir bölümünü bağışlayan vatandaşların o bölümlerin vergisini ödemeyeceğini müjdeleyen Yılmaz, "Şimdi vatandaşlarımızın fedakarlığı karşısında minnettarlığımızı gösterme zamanıdır. Bu kapsamda yola terk işlemlerinin tamamının Bolu Belediyesi tarafından üstleneceğini bir süre önce açıklamıştık. Belediye Meclisi Kararı ile arazisini yola terk eden vatandaşlarımız, arazisinin sadece kullandığı kadarının vergisini ödeyecek. Yani yola ne kadar yol bağışlamışsa tapu metrekaresinden onu düşeceğiz. Sadece kalan kısmının vergisini ödeyecek. Bundan sonra yol yapımı için kamuya terk edilen, bağışlanan yerlerle ilgili terk işlemlerinin tüm giderleri, belediyemize müracaat edilmesi halinde, bedelsiz olarak, yani vatandaşımızın cebinden hiç para çıkmadan gerçekleştirilecek. Belediyemiz tarafından ödenecek. Bu sayede 1985 imar planları da resmi olarak işlenmiş olacak. Vatandaşlarımız, her zaman örnek bir davranış sergileyerek, Bolumuzun yeniden imarı ve modern kentleşmesi için özverili davrandı. Bize karşı her zaman cömert davranan, hoşgörülü olan ve malını esirgemeyen Bolu halkına buradan bir kez daha teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
Başkan Yılmaz, açıklamalarının ardından başta Bolu halkı olmak üzere milletimizin ve tüm İslam aleminin mübarek Mevlid Kandili'ni kutladı.
(BV-SO-Y)

21.12.2015 18:27:50 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Bolu haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bolu Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER