16 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / ÇORUM HABERLERİ

8. ULUSLARARASI KATILIMLI ULUSAL HİDATİDOLOJİ KONGRESİ ÇORUM'DA YAPILACAKM. MUTTALİP YALÇIN
ÇORUM (İHA) - Hidatidoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazmiye Altıntaş, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan'ı ziyaret etti.
Ziyarette Prof. Dr. Altıntaş ve Prof. Dr. Alkan, 2016 yılında Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 8. Ulusal Hidatidoloji (Kist Hidatik) Kongresi ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.
Prof. Dr. Nazmiye Altıntaş, halk arasında köpek kisti olarak bilinen, çoğunlukla karaciğer ve akciğerde içi sıvı dolu kesecikler oluşturan bu hastalığın etkeninin köpeklerin dışkısındaki yumurtalarla bulaşan bir parazit olduğu söyledi.
Ülkemizde kist hidatik nedeniyle birçok kişinin hayatını kaybettiğini veya sakat kaldığını, bu hastalıkla mücadelede esas ilkenin sektörlerarası yaklaşımla koruyucu önlemlere yoğunlaşmayı gerektirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Altıntaş, halkı ve sağlık çalışanlarını bilinçlendirilmesi gerektiğini belirterek, derneklerinin bu amaçla kurulduğu belirtti.
Çorum'da düzenlenecek olan kongre için üniversitenin gerekli alt yapıya sahip olmasından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Prof. Dr. Altıntaş, desteklerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan'a teşekkür etti.
Üniversitenin toplumu bilinçlendirecek, farkındalık oluşturacak her türlü etkinliği düzenlemeyi çok önemsediğini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, üniversite bünyesinde uluslararası ölçekte pek çok etkinliğin gerçekleştirildiğini, Eylül ayında yapılacak kongrenin de başarıyla tamamlanarak insanlığa ve bilime büyük katkılar sağlayacağına inancının tam olduğunu sözlerine ekledi.
Ziyarette Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı ve Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Taylan Özkan da hazır bulundu.
(MMY-BÖ)

21.12.2015 17:45:15 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Çorum haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Çorum Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER