14 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / ŞANLIURFA HABERLERİ

ŞANLIURFA'DA STRES VE MOTİVASYON KONFERANSI DÜZENLENDİŞANLIURFA (İHA) - Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öncülüğünde Stres ve Motivasyon konferansı düzenlendi.
Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Anfi salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Üniversitenin Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Asoğlu katıldı.
Açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Akdemir, "Cenabı Hak bizi bu dünyaya bir imtihan için göndermiş, sıkıntılarda bu imtihanın bir parçası. Hayatımızda görüyoruz ki çoğu güzellikler sıkıntılardan sonra meydana geliyor. Bazı zorluklardan sonra güzellikler var. Bu yüzden bu zorluklara sabretmemiz gerekiyor" diye konuştu.
Konferansta sanayileşmenin yaşamımıza kattığı sıkıntı ve strese değinen Yrd. Doç. Dr. Mehmet Asoğlu, "Sanayileşmenin çok yoğun olması, çok şeye sahip olma duygusu, ihtiyaç olmayan şeylerin arzu etmek ve istekleri ihtiyaç haline getirilmesi stresin en büyük nedenlerindendir. Ayrıca ekonomik zorluk, aile içi şiddet, ağır aile sorumlulukları, boşanma ve cinsel taciz olayları ve ağır eğitim şartları stresin neden olabileceği etkenlerin başında gelmektedir" dedi.
Stresi bir fırtınaya benzeten Asoğlu, "Stres hep zararlı değildir önemli olan stresin zararlı kısımlarını bertaraf etmek. Stres içerisinde olduğunu fark edemeyenler tıpkı kurbağanın sıcak suda yavaş yavaş pişmesi gibi olurlar. Kişi kendini koyuverirse stres onu panikatak yapar. Bu da kişiye zarar verir duruma gelir" diye konuştu.
(Şİ-SD-Y)

21.12.2015 17:04:19 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Şanlıurfa haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Şanlıurfa Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER