18 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / MANİSA HABERLERİ

SELENDİ'DE TÜTÜN ALIMLARI BAŞLADIADEM ÇAKIR
MANİSA (İHA) - Manisa'nın Selendi ilçesinde 2015 yılı mahsulü tütün alımları başladı.
Kota uygulamasının ardından son yıllarda Selendi ekonomisine büyük katkı sağlayan tütünde, 2015 yılı ürünleri alımlarına başlandı. Selendi'de ilk tütün alımına başlayan firmanın yetkililerinden Turgut Coşkun yaptığı açıklamada, "Bugün Selendi ilçesi ve civarında firmamızla sözleşme imzalayan ekicilerin tütünleri kantarlarla tartılarak teslim alınıyor. Bu sene, Selendili 500 kişi firmamıza bağlı olarak Selendi bölgesinde tütün ekimi yaptı. Toplamda bu 500 kişiyle 850 tonluk tütün sözleşmesi imzalandı ve 850 ton tütün alımı yapmayı firma olarak hedefliyoruz. Barkot sistemi uygulanan alımlarda, üreticiden koliler içinde alınan tütünler sınıflandırılarak barkotlanıyor ve kamyonlara yükleniyor. Başfiyat, üreticiyle yapılan sözleşmede olduğu gibi 14 lira. Ekim döneminden başlamak üzere her ay üreticiye avans verildi. Onun için mağdur olmadan ve esnafa borçlanmadan tütün ektiler. Önümüzdeki günlerde belirlenen tarihlerde tütün alımları devam edecek." dedi.
Sözleşmeli üreticilerin avans ve ilaç desteklerini de zamanında ödediklerini ifade eden firma yetkilileri, önümüzdeki yıllarda Selendi bölgesinde sözleşmeli üretime devam edeceklerini vurguladılar.
(AÇ-ÖND-Y

21.12.2015 16:46:26 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Manisa haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Manisa Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER