16 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

KARAKÜÇÜK: "FAİZ ARTIRIMI YATIRIMI ENGELLEMEZ"KAHRAMANMARAŞ (İHA) - Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Kemal Karaküçük, ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz artırımı yatırımı engellemeyeceğini söyledi.
Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden FED'in faiz artırımı gerçekleşti. Yılın son toplantısını gerçekleştiren FED, faizi 25 baz puan artırdı. FED böylece politika faizini yüzde 0,25 - 0,50 aralığına yükseltti. Piyasalar, artırımı olumlu olarak görürken, para hareketlerinde önemli bir değişiklik yaşanmadı.
Konu hakkında bir açıklama yapan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası(KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, "2015 yılının ikinci 6 ayından bu yana bugün yarın olacak faiz artırımı gerçekleşti. 2015 yılında yaşanan dünya ölçekli bazı riskler neticesinde kendini korumaya alan yatırımcı öncelikle Türkiye'de ki güçlü iktidarın oluşması, petrol fiyatlarındaki düşüş ve FED'in artırımı sonrası yatırımına hız verecek" dedi.

"HER ŞEY YOLUNDA, TÜRKİYE SON 24 ÇEYREKTİR GÜVENLİ LİMAN"
Türkiye'nin olumsuzluklarda bile büyüdüğünü belirten Karaküçük, "Dünyada yaşanan her olumsuzluğa rağmen son 24 çeyrektir büyümek güçlü bir ekonomiden kaynaklanıyor. Hükümetimizin uyguladığı küresel ekonomiye uyum planı çok iyi işledi. Şirketler zarar etmeden sürdürebilirliğini devam ettirdi. Dünyada ne olursa olsun çok şükür Türkiye bundan etkilenmeyecek. Her alanda yaşanan bu değişim rüzgarı bize 2016 yılında çok iyi yerlere getirecek" diye konuştu.
Türkiye ve Kahramanmaraş için konulan tüm hedeflerin gerçekleşmesi için gece gündüz çalışacaklarını ve üreteceklerini ifade eden Karaküçük şöyle devam etti:
"Bizim ülke olarak hedeflerimiz çok büyük. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için güçlü bir ekonomi en temel prensipti. Çok şükür hükümetimizin 13 yıldan bu yana uyguladığı ekonomik istikrar bizi dünya ile yarışır hale getirdi. Ekonominin sağlam bir şekilde durması yatırımcıyı daha da yatırım yapmaya teşvik etti. Dönemsel olarak yaşanan durağanlık, yerini yatırıma bıraktı. 5,5 milyar dolarlık özel sektör yatırımı bulunan Kahramanmaraş'ta yatırım hız kesmeden devam edecek. Yatırımın asıl parolası güvendir. Küresel ekonomiye uyum sürecini tamamlayan Kahramanmaraş, 2015 yılını da birçok başarıya imza attı."
(OZR-Y)

21.12.2015 16:38:38 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Kahramanmaraş haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Kahramanmaraş Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER