Kurban Bayramınız kutlu olsun
21 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / GAZİANTEP HABERLERİ

ULUSLARARASI KONFERANSA HKÜ'DEN KATILIMGAZİANTEP (İHA) - Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sezer Özcan, Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen "Youth Empowerment, Political Participation & Economic Development in the Middle East & North Africa" adlı Uluslararası Konferansa sözlü bildiride bulunması için davet edildi.
Türkiye Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış'ın da konuşmacı olarak davet edildiği konferansın ana teması, "Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da Arap Baharı" sonrası yaşanan sosyal, politik ve ekonomik gelişmeleri, genel olarak bu bölgelerden gelen kişilerle değerlendirmek olduğu belirtildi. Konferansa, akademisyenler, gazeteciler ve sivil toplum örgütleri yetkilileri katılım yaparken, konular karşılıklı olarak masaya yatırılarak incelemeler yapıldı. Ayrıca konferansta, geleceğe yönelik çeşitli çözüm önerileri üretilerek, önemli analizler yapıldı.
Kalyoncu Ortadoğu Araştırma ve Uygulama Merkezi (KALMEC) Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sezer Özcan, son 10 yılda Avrupa'daki Müslüman gençler arasında artan, (özellikle Almanya ve Fransa'da) radikalleşme sebeplerine yönelik yaptığı araştırmalarını katılımcılarla paylaşma fırsatını yakalayarak, araştırma sonuçlarını Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde artan radikalleşme sebepleriyle karşılaştırma fırsatını bulduğunu belirtti.
Konferansı değerlendiren Özcan, "Avrupa'daki ve Ortadoğu Bölgesindeki "Müslüman Gençler" arasında radikalleşme eğilimlerini daha iyi anlamak için bu gençlerin DAEŞ gibi terör örgütlerine katılımlarının sosyolojik sebeplerini analiz etmek gerekiyor. Uzun zamandan beri realist bakış açısıyla (hard-power) yani askeri yöntemlerle çözülmeye çalışılan radikalleşme meselesi esasında; dini, ideolojik, sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik, toplumsal ve siyasi sebepleriyle irdelenip bu gerçeklikle çözüm arayışları bulmanın daha rasyonel olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.
(MC-AOA-Y)

21.12.2015 16:15:13 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Gaziantep haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Gaziantep Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER