14 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / KIRKLARELİ HABERLERİ

TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ VE ENERJİ GÜVENLİĞİ PANELİKIRKLARELİ (İHA) - Kırklareli Üniversitesi Kamu Diplomasisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KADAM) tarafından 'Türkiye-Rusya İlişkileri ve Enerji Güvenliği' paneli düzenlendi.
Rektörlük Kültür Merkezinde gerçekleştirilen panele, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, akademik personel ve öğrenciler katıldı.
Panelin açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Neziha Musaoğlu, Rusya ile ilişkilerin sadece uçak düşürme ile ilgili olmadığını ifade ederek, ajanslarda bu konuda yüksek dozda haberler verildiğini söyledi.
İki ülke arasında savaş olmasa da sonradan gelişen olayların ekonomik sorunlar ortaya çıkarabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Musaoğlu, "Uçağın düşürülmesi iki ülke arasındaki anlaşmaları nasıl etkileyeceği konusunda büyük önem arz etmektedir. Tablonun bütününü görmeden sadece uçak konusu ile ilgili değerlendirme yapmak doğru değildir. O kadar iç içe ilişkiler varken bunun koparılması her iki ülkeye de zarar verecektir" ifadelerini kullandı.
Türkiye ile Rusya sorununun doğalgaz ithalatını da gündeme getirdiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Muharrem Ekşi ise, "Rusya'nın gelirlerinin yüzde 50'sinden fazlası akaryakıt gelirlerine dayanmaktadır. Bu yüzden doğalgaz sorunu Türkiye'yi etkileyeceği gibi Rusya'nın da ekonomisini büyük ölçüde etkileyecektir. Bu duruma bakacak olursak geçmişte Gürcistan ile de çatışma olmuş ve petrol fiyatları artmıştır. Rusya'ya doğalgaz temininde tabi ki bağımlıyız. Türkiye, enerji çeşitliliğini arttırarak bu bağımlılıktan kurtulabilir" dedi.

RUSYA DOĞALGAZI KAPATIR MI?
'Rusya doğalgazı kapatır mı?' sorusuna dikkat çeken Araştırma Görevlisi Nuri Gökhan Toprak, "Herkes bir savaş çıkar mı diye söz ederken bir sorun daha ortaya çıktı. Türkiyede her geçen yıl doğalgaz kullanımı yaygınlaşmaktadır. İlk yıllarda sadece elektrik üretiminde kullanılan doğalgaz şimdi birçok alanda ihtiyacımızı karşılamaktadır. Doğalgaz, artık dünyada petrol ve kömürden daha fazla kullanılmaktadır. Türkiye'nin ise doğalgaz ithalatının yarısından fazlası Rusya'ya aittir. Rusya'nın şu an doğalgazı kesmesi söz konusu değildir; ama böyle bir durum ortaya çıkarsa Türkiye'nin 6 ay daha kullanabilecek doğalgazı bulunmaktadır" ifadelerini kaydetti.
Araştırma Görevlisi Adnan Seyaz ise, Rusya'nın dünya doğalgaz üretiminde ikinci sırada yer aldığını ve dünya doğalgaz rezervlerinin 1/10'una sahip olduğunu belirtti.
Seyaz, "Türkiye gibi birçok ülke doğalgaz ithal etmektedir. Kaynakların çeşitlendirilmesi, doğalgazın azalmasından dolayı ortaya çıkmıştır. Kaya gazı, doğalgaz gibi üst tabakada değil daha alt tabakadan çıkarılmaktadır. Kaya gazının çıkarılması hem zararlıdır hem de ekonominin zarar görmesine yol açar" dedi.
(UO-MK-Y)

21.12.2015 16:01:16 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Kırklareli haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Kırklareli Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER