11 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / BALIKESİR HABERLERİ

ÖĞRETMENLERE PROJE SEMİNERİ VERİLDİBALIKESİR (İHA) - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, 19-20 Aralık 2015 tarihinde Avrupa Birliği-TUBİTAK-KOSGEB ve Kalkınma Ajanslarının Projelerini Hazırlama, Uygulama ve Yönetim Teknikleri Hakkında Proje Semineri gerçekleşti.
Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminere, ilçedeki okullarda görev yapan 70 öğretmen ve okul idarecileri katıldı.
Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Erkin Kamacı'nın da hazır bulunduğu seminer eğitimleri Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Görevlisi Orhan Alav ile eşi Kültür Bakanlığı Proje Uzmanlarından Zeliha Alav tarafından verildi.
Seminerde; Avrupa Birliği üyelik müzakereleri yürüten Türkiye'de AB finansal kaynakları ile yürütülen projeler son yıllarda oldukça arttığı ancak özellikle AB projelerinin geliştirilmesinde ve yönetiminde ihtiyaç duyulan proje uzmanı insan kaynağı için yetişmiş insan gücü yeterli düzeyde olmadığı hatırlatıldı.
Bu anlamda AB uzmanlığının yanı sıra AB projelerine yönelik yönetim teknikleri ve proje uygulama kriterleri temelinde kapasite gelişimi de ancak AB projeleri ile yapılabildiğinin vurgulandığı seminerle ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Orhan Alal, "Özel sektör kuruluşları, belediyeler, dernek ve vakıf gibi sivil toplum örgütleri ve KOBİ'ler AB ve Kalkınma Ajansları başta olmak üzere çeşitli kurumların fonlarına başvurabildiklerinden AB projesi yazımı ve yönetimi konularında deneyimli uzmanlara duyulan talep artmıştır. Ancak bu çalışmalara yönelik olarak sürdürülebilir bir insan gücü oluşturmasında yeterli olamamıştır. Bunun sonucu olarak Türkiye'nin yararlanabildiği sosyal kalkınmadan sanayi desteklerine kadar çok farklı alanlarda açılan mali destek fonlarında proje başarı oranları oldukça düşüktür. Bu süreçte akademik deneyimini uygulama pratikleri ile birleştirerek Avrupa Birliği Fonlarından yararlanmak isteyen özel sektör kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve proje hazırlamak isteyen bireylere yönelik AB ve Kalkınma Ajansı Fonlarına Yönelik Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) ve Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı Eğitimi'ni sürdürmektedir. Özel sektör kuruluşları, belediyeler, dernek ve vakıf gibi sivil toplum örgütleri ve KOBİ'ler; AB ve Kalkınma Ajansları başta olmak üzere çeşitli kurumların fonlarına başvurabildiklerinden AB projesi yazımı ve yönetimi konularında deneyimli uzmanlara duyulan talep artmıştır. Artan taleple birlikte ortaya çıkan iş fırsatlarını değerlendirmek isteyen kişilere yönelik hazırlanan bu programı başarıyla bitirenler, AB uzmanı sıfatıyla proje hazırlayabilir konuma geleceklerdir" dedi.
Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansı proje formatına odaklanılan eğitimlerde teorik bilgilerin yanı sıra uygulamalı çalışmalar da gerçekleştirildiğini kaydeden Alav, "Uygulama çalışmalarıyla eğitimin, katılımcılara proje yazımı sırasında daha doğrudan ve pratik bilgiler sağlaması hedeflenecektir. Ayrıca her eğitim günü sonunda başvurulmuş, kabul edilmiş ve başarı ile uygulanmış proje örnekleri sunulacaktır. Bu örnekler hem KOBİ hem STK projelerini kapsamaktadır" ifadelerini kullandı.
Programın amacının, AB ve Kalkınma Ajansı Fonlarına Yönelik Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) ve Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı Eğitimine katılanların Avrupa Komisyonu başta olmak üzere farklı fon kuruluşları tarafından açılan programlara proje teklifleri hazırlaması, Proje Yönetimini kavraması ve AB Hibe Programları konularında eğitilmeleri olduğunu kaydeden Orhan Alav, "Eğitim sonunda katılımcılar AB projelerini formatlarına uygun şekilde hazırlayabilecek ve sunacak duruma geleceklerdir. Eğitim programlarımız, teorik ve uygulamadan gelen bilgilerle hazırlanmış dersler, seminerler, deneyimlerin anlatılması ve AB'ye daha önce sunulmuş proje örneklerinin üzerinde yapılacak pratik uygulamalar şeklinde düzenlenmektedir" diye konuştu.
Ayvalık ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünce Ayvalık Cunda Uygulama Otelinde düzenlenen Proje Hazırlama ve Yönetimi Seminerinin ardından İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Erkin Kamacı, seminerdeki sunumlarından ve verdikleri eğitim için Süleyman Demirel
Üniversitesi Öğretim Üyesi Orhan Alav ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Proje uzmanı Zeliha Alav'a birer plaket vererek teşekkür etti.
Kamacı yapılan bu çalışmada tüm emeği geçenler ve katılımcılara gayretlerinden dolayı teşekkürlerini sunarken, "Ayvalık'ımız için daha neler yapabiliriz sorusunun cevaplarını bulmaya adamış bu kişilerin ilerleyen günlerde güzel projelere imza atacağın inanıyorum" dedi.
(ŞK-EME)

21.12.2015 15:58:26 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Balıkesir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Balıkesir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER