16 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / ERZURUM HABERLERİ

DAGC, 'ÖZGÜRLÜK İÇİN BASIN'I ANLATTIERZURUM (İHA) - Avrupa Birliği'nin desteğiyle Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen 'Özgürlük İçin Basın Projesi'nin Kasım ayı raporu Erzurum'da gazetecilerle tartışıldı.
Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC), Özgürlük İçin Basın Projesi'nin Kasım ayı raporunu gazetecilerle paylaştı. Çok sayıda ulusal ve yerel basından temsilcinin katıldığı toplantıda DAGC Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, basın özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması ve yerel basının güçlendirilmesi konusunda Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nin iki yıllık bir çalışma başlattığını anımsattı. Söz konusu çalışmanın, 'Özgürlük için basın, basın için özgürlük' ismiyle projelendirildiğini ifade eden Özsoy, bu kapsamda ülke genelinde 7 komite oluşturulduğunu söyledi. Özsoy, "Bu komiteler kendi bölgelerinde, basın özgürlüğü konusunda yaşanan ihlalleri rapor ettiler. Bunlar Ankara'ya bildirildi. Ankara'daki merkez komite hem hükümet nezdinde basın özgürlüğüne yönelik ihlallerin giderilmesi konusunda yetkililerle görüştüler ve bu ihlalleri ilettiler hem de bunları bir rapor haline getirdiler" dedi. Raporda Türkiye genelinde basın özgürlüğü konusunda genel durumun da analiz edildiğini ifade eden Özsoy, basının güçlendirilmesi ve basın özgürlüğünün garanti altın alınması için hükümetlerin muhatap olarak kabul edebilecekleri nitelikte basın alanında da örgütlenmeye gidilmesi gerektiğini vurguladı. DAGC Başkanı Özsoy şöyle devam etti. "Güçlü meslek birlikleri oluşturmak faydalı olacaktır. Bu konuda yasal düzenlemeye gidilmesi gerekir. Hükümetlerin muhatap olarak kabul edecekleri, fikirlerini özgürce söyleyecek kadar güçlü bir yapılanmaya gidilmesi basın özgürlüğüne büyük fayda sağlayacaktır."
Toplantıya katılan ulusal ve yerel basın temsilcileri de, gazeteciler ile basın kuruluşları arasındaki dayanışmanın önemine işaret ederek "daha güçlü iletişimin" gerekliliğine inandıklarını ifade ettiler.
(ERZ-AT-Y)

21.12.2015 15:55:15 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Erzurum haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Erzurum Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER