10 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / SAKARYA HABERLERİ

KAYIP KAÇAK SORUNUNA SONSAKARYA (İHA) - İçmesuyu Yönetimi Bilgilendirme Toplantısı'nda konuşan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, "Su bizim geleceğimizdir. Suyu koruma adına herkese çeşitli görevler düşüyor. Bu kapsamda Su Kanunu'nun çıkarılması için yürütülen çalışmaları destekliyoruz. Ayrıca kayıp kaçak ile mücadelede şebeke yenilenmesi ve lokal çalışmalar yapılmalıdır. Su ve Kanalizasyon İdareleri olarak operasyonel çalışmalar yaparak da kayıp kaçağın önüne geçebiliriz" dedi.
Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde İçmesuyu Yönetimi Bilgilendirme Toplantısı Sakarya'da başladı. Elmas Otel'de gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, "Su yönetimi konusunda TBB ile işbirliği içerisinde programlar yapıyoruz. Yenilenebilir enerji, atıksu ve içmesuyu yönetiminde birçok ilimizde çeşitli programlar gerçekleştirildi. İnşallah çalışmalarımız artarak devam edecek" diye konuştu.
Rüstem Keleş, "Su ve Kanalizasyon İdareleri ile belediyelerin ilgili birimleri suyun operasyonel yönetiminde çok önemli birimlerdir. Gerçekleştirdiğimiz eğitim de işletme idarelerine katkıda bulunmaktadır. İşletme verimliliği çok önemlidir. Çünkü işletme verimliliği; su varlığı, enerji tüketimi ve atıksu bakımından ciddi bir öneme sahiptir. Bu verimlilik belediyelerimizin Su ve Kanalizasyon İdarelerinin etkinliğine bağlıdır" ifadelerini kullandı.
Su yönetiminde kayıp ve kaçak ile mücadelenin önemine değinen Rüstem Keleş, "Su bizim geleceğimizdir. Suyu koruma adına herkese çeşitli görevler düşüyor. Bu kapsamında Su Kanunu'nun çıkarılması için yürütülen çalışmaları destekliyoruz. İnşallah kısa süre içerisinde Su Kanunu çalışmaları tamamlanır. Ayrıca Su Yönetimi ile ilgili eğitimler kayıp kaçak anlamında çok önemlidir. Kayıp kaçak ile mücadelede şebeke yenilenmesi ve lokal çalışmalar yapılmalıdır. Su ve Kanalizasyon İdareleri olarak operasyonel çalışmalar yaparak da kayıp kaçağın önüne geçebiliriz" diye konuştu.
Programın devamında söz alan Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Recep Şahin, "Belediyelerimizin çok önemli görevleri var. Belediyelerimiz vatandaşlarımıza bire bir hizmet verme gayreti içerisinde. Belediyelerimizin en önemli hizmet konuları içmesuyu ve atıksu konularıdır. İçmesuyu vatandaşlarımızın sağlığı için çok önemli bir konudur. Bu konu kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği olarak Su ve Kanalizasyon İdarelerimizle işbirliği içerisinde su yönetimi konusunda eğitimler düzenliyoruz" ifadelerini kullandı.
21 - 23 Aralık tarihleri arasında sürecek olan İçmesuyu Yönetimi Bilgilendirme Toplantısı'nda, suyun geleceği, belediyeler ve çevre mevzuatında içme ve kullanma suyu kavramları ve belediyelerin yükümlülükleri, su alma yapılarının içmesuyu arıtma tesisi verimine etkileri ve koku giderimi, abone, havza, içmesuyu şebekesi yönetimi, su kirliliğinin kontrolü için belediyelerin alması gereken önlemler, içmesuyu arıtma prosesleri ve kaliteli su temini, elektromekanik sistemlerin bakımı, içmesuyu bakımında SCADA sistemleri konularında sunumlar yapılacak. Programın sonunda ise katılımcılar, Hızırilyas İçmesuyu Arıtma Tesisleri ve ADASU HES Tesisleri'ni yerinde inceleyecek.
(BB)

21.12.2015 15:33:36 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Sakarya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Sakarya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER