Kurban Bayramınız kutlu olsun
21 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / GAZİANTEP HABERLERİ

GAÜN LÖSEMİLİ ÇOCUKLARI UNUTMADIGAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) öğrenci ve akademisyenleri GAÜN Onkoloji Hastanesinde tedavi gören lösemili çocukları ziyaret etti.
Gaziantep Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri tarafından Gaziantep Üniversitesi Onkoloji Hastanesi'nde lösemili hasta çocuklara ziyarette bulunuldu. Yabancı Diller Yüksek Okulu Öğretim elemanları adına Öğr. Gör. Aybike Hökelekli, İletişim Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Emine Şahin, Hukuk Fakültesi Öğr. Gör. Hakan Kaşka ve Hukuk Fakültesi öğrencileri ile birlikte maddi ve manevi destekte bulundu. Ziyarete ilişkin konuşan Yabancı Diller Yüksek Okulu Öğr. Gör. Aybike Hökelekli, "Biz Yabancı Diller Yüksekokulunda eğitim veren öğretim elemanları olarak lösemi hastası olan çocukları tedavi dışında manevi olarak destekte bulunarak bir nevi hastalıklarını unutturmaya ve böylelikle hastalığa mücadele etme ortamını güzelleştirmeye çalıştık. Vicdanen rahat olduğumuzu hissediyoruz, en azından insani görevimizi yerine getirdik" dedi. Yrd. Doç. Dr. Emine Şahin hastanede çocuklarla birlikte olmaktan çok memnun olduklarını ifade etti. Onkoloji Hastanesi Hastane Sınıf Öğretmeni Nesibe Gerek ise GAÜN Onkoloji Hastanesi'nde 200-250 yakın lösemi hastasının olduğunu belirtti. Hastaneye zaman zaman farklı üniversitelerden ziyaretçiler gelerek çocuklara maddi manevi destek olduklarını söyleyen Gerek, "Biz her hafta düzenli olarak üniversitelerle işbirliği yapıyoruz. Öğrenciler bazen Toplumsal Duyarlılık Projeleri kapsamında bazen ise kendi istekleri ile hastaneye gelerek çeşitli etkinlik düzenliyorlar. Lösemili çocuklarla boyama dersleri yapıyorlar ya da onlarla müzik içerikli etkinlik düzenliyorlar" şeklinde konuştu. Özelikle GAÜN, Zirve Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesinden İngilizce ve Türkçe Öğretmenliğini okuyan öğrencilerin ağırlıklı olarak geldiğini, çocuklara ders verdiğini ve kendi aralarında minik konserler düzenlediğini söyledi. Onkoloji Hastanesi Sınıf Öğretmeni Ali Saman ise Türkiye'de üçüncü olarak açılan hastane sınıfı olduğunu belirterek, "Buradaki çocukların sadece eğitimleriyle değil psikolojileriyle de ilgilenmeye çalışıyoruz. Yaptığımız şey biraz da tedavi arasında eğitim gibi, hem tedavilerini görüyor hem de gerekli eğitimlerini alıyorlar" dedi. Saman, hasta çocukların uzun bir tedavi süreci geçirdiğini bu yüzden eğitimlerinin aksamaması gerektiğini ifade ederek, "Hastanemizde kalan bazı hastaların yatma süreleri çok uzun ilk yatışta minimum kırk günden üç aya kadar yatan çocuklar var. İlk aşamada şok geçiriyorlar, biz burada devreye giriyoruz" şeklinde konuştu. Lösemi tedavisi sürecinde küçük hastalara yönelik çeşitli projelerin olduğunu söyleyen Saman, "Kendin pişir, kendin ye paketi ve hoş geldin paketi gibi çeşitli kurum ve kuruluşların sponsor olduğu projeler var. Biz de çocuklarının yanında kalan ailelere ve hasta çocuklara buradaki ortamı anlatıyoruz. Tedavilerin nasıl olacağını ve nasıl buradan gideceklerini anlatmaya çalışarak bu şekilde çocuğu psikolojik olarak hazırlıyoruz" dedi. Maddi ve manevi destekten dolayı lösemi çocukların aileleri GAÜN öğrenci ve akademisyenlere teşekkürlerini dile getirdikten sonra ziyaret sona erdi.
(SD-Y)

21.12.2015 15:17:37 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Gaziantep haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Gaziantep Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER