14 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / BİLECİK HABERLERİ

BİLECİK VALİLİĞİNDEN "ENGELLİLER SOĞUKTA BEKLETİLDİ" HABERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA
- "ATATÜRK ANITI ÖNÜNDE SOĞUKTA BEKLETİLMESİNİN TÜM SORUMLULUĞU PROGRAMI DÜZENLEYEN DERNEK YÖNETİCİLERİNE AİTTİR"CEM KAAN TOKA
BİLECİK (İHA) - Bilecik Valiliği, dün "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" münasebetiyle Bilecik Engelsiz Yaşam ve Yardımlaşma Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen törenden sonra "Engelliler Kendilerini Soğukta Bekleten Protokole Tepki Gösterdi" adlı haberle ilgili açıklama yaptı.
Bilecik Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Bilecik'te "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" için yapılan iki güzel resmi programdan ziyade Bilecik Engelsiz Yaşam ve Yardımlaşma Dayanışma Derneğinin kendi başına yaptığı programdaki aksaklıkların il protokolüne mal edilerek basında yer almasının üzüntüyle karşılandığı belirtildi. Açıklama, "İlimizde hiçbir ilde olmayan bir komisyon 23 Kasım 2014 tarihinde oluşturulmuştur. Her ay toplanan bu komisyon engelli dernekleri ile bir araya gelip engellilerin sorunlarını dinleyerek çözüm bulmaya çalışmaktadır. 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan son komisyon toplantısında "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" etkinliği konuşulmuştur. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünün programı hakkında dernek temsilcilerinin de olduğu komisyona bilgi verilmiştir. Komisyon başkanı Vali Yardımcısı tarafından Bilecik Engelsizim Yaşam ve Yardımlaşma Dayanışma Derneği Başkanı Halit Altıntaş'a, 3 Aralık günü öğleden önce yapılacak programlara il protokolünün katılmasının mümkün olamayacağı ifade edilmiştir. "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" münasebetiyle ilk önce engelli sorunlarıyla ilgili Bakanlığın Müdürlüğü olan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan program saat 10:30'da gerçekleştirilmiştir. Programa sadece il protokolü değil çok sayıda engelli ve engelsiz vatandaşımız katılmıştır. Engelli aileleri ve dernekleri sorunlarını il protokolüyle paylaşma imkanı bulmuşlardır. Öğleden sonra 13.30'da ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığı işbirliğinde bir başka program düzenlenmiştir. Engelli öğrencilerimizin gösterileri yine protokolün ve tüm halkımızın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Birçok önemli gün ve hafta için kurumlar Atatürk Anıtı'na çelenk koyma talebinde bulunmakta ve buna Valiliğimizce izin verilmektedir. Bu gibi törenlere il protokolünün katılması gibi bir teamül ve zorunluluk bulunmamaktadır. Sivil toplum örgütlerinin yaptığı etkinliklere il protokolü ancak vakitleri ölçüsünde katılım sağlamaktadır. Bu derneğin geçen yıl yaptığı aynı etkinliğe de valiliğimizden hiç kimse katılmamıştır" ifadelerine yer verildi.

"ATATÜRK ANITI ÖNÜNDE SOĞUKTA BEKLETİLMESİNİN TÜM SORUMLULUĞU PROGRAMI DÜZENLEYEN DERNEK YÖNETİCİLERİNE AİTTİR"
Açıklamanın devamında, Valiliğe bağlı kurumlar "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" münasebetiyle hazırladıkları iki güzel programı devlet vakarıyla, halk katılımıyla gerçekleştirdiği belirtilerek, şöyle devam edildi:
"Öte yandan bir engelli derneğinin hazırladığı programdaki kendilerinden kaynaklanan aksaklıkların basında öne çıkarılarak haber yapılması sanki il protokolünün engelliler için hazırlanan programlara ve engelli vatandaşlara karşı duyarsız olduklarının ima edilişi büyük haksızlık olmuştur. İl protokolü iki programa da katılırken, engelli vatandaşlarımız da bu iki programa yoğun katılım göstermişlerdir. Bu haberin böyle çıkması ve iki güzel programın önüne geçmesi başta engelli öğrencilerimizin güzel emeklerine ve engelliler için hizmet veren tüm çalışanların çabalarına büyük saygısızlıktır. Engelli vatandaşlarımızın Atatürk Anıtı önünde soğukta bekletilmesinin tüm sorumluluğu programı düzenleyen dernek yöneticilerine aittir. Valiliğimizden dernek yöneticisine programlarına katılım sağlanacağına dair bir söz verilmemiştir. Zaten bu mümkün de değildir. Çünkü 10.30'da başlayan resmi programı yarıda kesip 11:00'de başlayacak dernek programına protokol üyelerinin katılmasını beklemek akıl ve izan sahibi kimselerin işi değildir."
(CKT-KÇ-ÖZ-Y)

04.12.2015 18:16:19 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Bilecik haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bilecik Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER